26 lipca, 2024
Biznes Gospodarka

Wielka Brytania szykuje rewolucję w sferze energetyki. Stawiają na atom

wielka Brytania elektrownia atomowa
\\\"\\\"

Wielka Brytania przedstawia plany rozwoju energetyki jądrowej. W celu zwiększenia niezależności energetycznej Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w czwartek plany największej rozbudowy energetyki jądrowej w kraju od 70 lat. Ma ona na celu zwiększenie niezależności energetycznej oraz osiągnięcie celów w zakresie emisji dwutlenku węgla.

Zerowa emisyjność Wielkiej Brytanii do 2050 roku. Z pomocą przychodzi atom

Plan działania dotyczący energetyki jądrowej obejmuje zbadanie możliwości budowy nowej dużej elektrowni, inwestycje o wartości 300 milionów funtów w produkcję zaawansowanego paliwa uranowego oraz „inteligentniejsze regulacje”. Środki pozwolą czterokrotnie zwiększyć moc energii jądrowej w Wielkiej Brytanii do 2050 roku. Dokładnie mowa o mocy 24 gigawatów, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną.

Energia nuklearna to doskonałe antidotum na wyzwania energetyczne stojące przed Wielką Brytanią – jest ekologiczna, tańsza w dłuższej perspektywie i zapewni Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo energetyczne (…) To właściwa długoterminowa decyzja i kolejny krok w naszym zaangażowaniu w energię jądrową, który wyznacza nam drogę do osiągnięcia celu do 2050 r. w wyważony i zrównoważony sposób – powiedział premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak.

Rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że zaangażował się w osiągnięcie celu zerowej emisji do 2050 roku. Minister energetyki, Claire Coutinho powiedziała, że ​​plany oznaczają, że Wielka Brytania nigdy więcej nie będzie zmuszona do wykupu energii. Rada ministrów stwierdziła, że propozycje stanowią największą ekspansję energetyki jądrowej od 70 lat, dodając, że obniżą rachunki za energię elektryczną, utworzą tysiące miejsc pracy i poprawią bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii.

Budowa nowych elektrowni jądrowych

Społeczeństwo najbardziej interesuje ewentualna budowa kolejnej elektrowni, tak dużej jak Sizewell we wschodniej Anglii. Jej budowa ma się rozpocząć w tym roku. Podobnie będzie w przypadku elektrowni w Hinkley w zachodniej Anglii, która jest obecnie w budowie. Oba reaktory będą w stanie zasilić sześć milionów domów każda. Wielka Brytania ma obecnie dziewięć działających elektrowni jądrowych w pięciu lokalizacjach. Jednakże okres eksploatacji wielu z nich dobiega końca. Od 2021 r. wyłączono sześć reaktorów w trzech lokalizacjach i zostaną one zdemontowane. Operator EDF ogłosił jednak, że przedłuża żywotność dwóch brytyjskich elektrowni – Heysham 1 i Hartlepool.

Wielka Brytania zamierza wybudować nawet osiem nowych reaktorów do 2050 r. W niedzielę rząd zdecydował, że zainwestuje do 300 milionów funtów w produkcję paliwa HALEU wymaganego do nowych, zaawansowanych technologicznie reaktorów. Owo paliwo obecnie produkuje się na skalę komercyjną wyłącznie w Rosji.

Wielka Brytania będzie przodować ze swojego północno-zachodniego centrum produkcyjnego w dostarczaniu światu tej formy paliwa uranowego, a pierwsza fabryka ma zostać uruchomiona na początku następnej dekady – oznajmił rząd.

Organy regulacyjne będą mogły również oceniać projekty do czasu ich finalizacji. Będą to robić poprzez poluzowanie przepisów mających na celu przyspieszenie realizacji planów budowy.

Autor: Artur Różański

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *