Unikaj picia wody z plastikowych butelek

\"\"

Unikaj picia wody z plastikowych butelek

Plastik nie jest naszym sprzymierzeńcem i nie ma w tym nic odkrywczego. Mało osób jednak wie, że praktycznie każdego dnia wprowadza go do organizmu.  

Butelka plastikowa reaguje z wodą wydzielając niebezpieczne substancje. Dzieje się tak poprzez działanie wyższych temperatur – przez butelkę wystawioną na działanie promieni słonecznych, czy pozostawienie jej w rozgrzanym samochodzie. Wówczas ulegają zniszczeniu struktury plastiku i zostaje wydzielany związek chemiczny nazywany Bisfenol A (BPA). Z kolei plastik wolny od związków BPA wydziela Bisfenol S (BPS).

Jak wskazują badania naukowe, plastik docierając do organizmu zmienia gospodarkę hormonalną. Może przyczynić się także do problemów z płodnością, a także chorób serca. 

Co ciekawe zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie w Glasgow nawet do 40% wód butelkowanych pochodzi w rzeczywistości z kranu, są one jedynie sztucznie uzupełniane minerałami. 

Woda z kranu – tak czy nie?

Naukowcy z Kanady odkryli, iż osoby pijące wodę z plastikowych butelek wypijają rocznie kilkadziesiąt tysięcy więcej cząsteczek mikroplastiku niż osoby pijące wodę z kranu. 

Jak się okazuje, to także nie jest najzdrowsze rozwiązanie. Woda z kranu zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje takie jak: arsen, fluor czy chlor.

Plastik, a planeta

Oczywiście plastik szkodzi nie tylko naszemu zdrowiu, ale i planecie. Krąży w całym ekosystemie, mając niekorzystny wpływ zarówno na świat roślin jak i zwierząt. Plastik wnika do wody i gleby. 

Niestety mniej niż 1% plastiku poddaje się recyklingowi. Plastik zalega w środowisku setki lat, a plastikowa butelka ulega rozkładowi dopiero po 900 latach. Mimo jak się zdaje coraz większej świadomości w tym zakresie, w ciągu ostatnich 50 lat, ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych wzrosła prawie 20-krotnie. 

Filtr do wody

Najlepszym rozwiązaniem jest używanie filtra do wody. 

Zalecamy kupno filtra do wody amerykańskiego producenta firmy BERKEY. Jak podaje producent, usuwa on wirusy, bakterie, zawarte w wodzie farmaceutyki, cysty i pasożyty. Zostają usunięte także szkodliwe substancje chemiczne – herbicydy, pestycydy, rozpuszczalniki organiczne. Jak również zawarte w wodzie azotany. Filtr wykonany ze stali nierdzewnej możecie zakupić TUTAJ. 

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *