Sztuka minimalizmu: jak stworzyć nowoczesne wnętrze?

nowoczesne wnętrza
\"nowoczesne

Podążasz za modą czy raczej wolisz klasyczne rozwiązania? Urządzanie mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie. Jeśli chcesz robić to samodzielnie, warto zastanowić się nad tym, jaki styl wnętrz wybrać. We współczesnych trendach dominuje minimalizm. Połączenie lekkości z funkcjonalnością i prostotą nieco przypomina modernizm. Rezygnując ze zdobień i przepychu, możesz stworzyć przestrzeń, w której poczujesz błogi spokój. Czyż wizja wypoczynku w takim otoczeniu nie jest kusząca?

Modernizm w nowoczesnej odsłonie, czyli cechy stylu skandynawskiego

Nie każdy czuje się dobrze we wnętrzach wypełnionych ornamentami. Przepych może być wręcz przytłaczający, a jedyna myśl, która towarzyszy zwolennikowi minimalizmu w otoczeniu nadmiernej ilości zdobień to: „uciec stąd jak najdalej”. Dlaczego tak uwielbiamy oszczędność form? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – ponieważ budzą w nas poczucie bezpieczeństwa i spokoju. A przecież właśnie tak chcemy czuć się we własnych czterech kątach.

Obecnie dekoratorzy wnętrz najbardziej cenią sobie wnętrza urządzone w stylu skandynawskim oparte na prostocie i funkcjonalności. Jeśli już mają wypełnić przestrzeń meblami i dodatkami, stawiają głównie na ich praktyczność. Szafy, komody, regały, kanapy i inne elementy zabudowy mają przede wszystkim służyć użytkownikom. Wywoływanie efektu „wow” to ich rola drugoplanowa, choć niemniej istotna. Biorąc na celownik kolorystykę, dominują natomiast barwy powiększające optycznie przestrzeń i odbijające światło. Skandynawski dom, to także wszechobecne lustra, które dodają pomieszczeniom drugiej głębi. Są cenione zwłaszcza przez osoby dysponujące niewielką i trudną w aranżacji powierzchnią. Kolejnym nieodzownym elementem wnętrz w nowoczesnym modernizmie jest natura.

Drewno, kamień i lniane lub bawełniane tkaniny to wręcz materiały must have każdego dekoratora, który swój projekt opiera na stylu skandynawskim. Nie sposób nie wykorzystać ich tworząc minimalistyczne aranżacje domów i mieszkań. Dzięki nim pomieszczenia stają się harmonijne i przytulne, czyli idealne do regeneracji i wypoczynku.

\"\"

Spójność, spójność i jeszcze raz prostota

Urządzając dom czy mieszkanie, pamiętaj przede wszystkim o zachowaniu spójności. Dopasowane stylistycznie pomieszczenia staną się przytulne i harmonijne, a Ty poczujesz się w nich jak ryba w wodzie. Jeśli nie jesteś ekspertem od aranżacji, a myśl o łączeniu różnych materiałów i kolorów przyprawia Cię o zawrót głowy, możesz skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Pomoc w kwestii organizacji przestrzeni może być nieoceniona.

Jeśli natomiast wolisz zagospodarować swój dom i wybrać dekoracje samodzielnie, wystarczy że będziesz trzymać się pewnych zasad, a stworzysz pomieszczenia na miarę XXI wieku. Pamiętaj zatem, aby:

  • zrezygnować ze zbędnych dodatków
  • starannie dobrać meble i ich rozmieszczenie
  • nie bać się ciekawych zestawień naturalnych materiałów
  • w miarę możliwości optycznie powiększyć przestrzeń
  • stosować jasne kolory i lustra
  • zachować spójność

Nowoczesny styl sprawdzi się zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i przestronnym domu. Pamiętaj o tym, aby do wnętrza wpuścić jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli nie masz dużych okien, które zapewnią jego stały dopływ, możesz postawić na odpowiednio rozmieszczone lampy. Równomierne oświetlone pokoje staną się przytulne i ciepłe. Zadbaj o każdy szczegół wystroju – podłogi, ściany, drzwi, meble i dodatki. Brak spójności wywoła efekt przeciwny do zamierzonego. A przecież przepych i niedopasowanie to dwie cechy wnętrz, których chcemy za wszelką cenę uniknąć.

Autor: Krystyna Kowalska

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *