Historia tajemniczych otworów sięga tysięcy lat wstecz. Archeolodzy zajmują się badaniem wydrążonych dziur w ziemi znajdujących się na terenie Kenii. W toku prowadzonych analiz doszli do istotnych wniosków dotyczących przeznaczenia odnalezionych struktur.
Wnioski naukowców
Ostatecznie uznali, że otwory mogą być pozostałością po grze znanej pod nazwą mankala. Jej historia sięga neolitu, czyli ostatniego etapu epoki kamienia. Najstarsze elementy mają tysiące lat. Zostały one odnalezione w Jordanii. Pomimo upływu lat, owa gra wciąż jest bardzo popularna. Jest znana na różnych kontynentach, jednak największą popularnością cieszy się w Afryce i na Bliskich Wschodzie.
Veronica Waweru z Uniwersytetu w Yale ostatnio zajęła się badaniem tych tajemniczych okręgów. Jej uwagę mocno przykuł szereg wydrążonych otworów. Autorka porównuje obiekty do prehistorycznego salonu gier.
Niestety, naukowcy nie wiedzą, kiedy dokładnie powstały obiekty. Z kolei skały na tym obszarze mają ok. 400 milionów lat. Są one pozbawione materiału organicznego. To bardzo mocno ogranicza pracę badaczom, gdyż na podstawie znalezionych materiałów mogliby z większą łatwością odkryć datowanie skał.
REKLAMA
Poszlaki
Istotną poszlakę w całych badaniach naukowców stanowią lokalne groby. Znaleziono ich co najmniej dziewiętnaście, a zlokalizowane kurhany zdają się być owocem działań społeczności pasterskich, które zamieszkiwały tę część Kenii ok. 5000 tys. lat temu. Ważną kwestią jest również zmiana w obrębie skał. Wskazują one prawdopodobnie, że tamtejsza ludność, niegdyś ostrzyła o nie noże. Dlatego też można dojść do założenia, że okoliczni mieszkańcy rozprawiali tam zwierzęta i organizowali uczty.
Cel gry
Celem gry prowadzonej w ramach mankali było zgromadzenie jak największej ilości kamieni. Zawodnik musiał zdobyć ich więcej niż przeciwnik. W otworach wydrążonych w ziemi, ustawionych równolegle względem siebie, umieszczano kamienie. Podczas losowania wybierano gracza, który miał rozpocząć rozgrywkę. Później gra podzielona była na tury. Według szacunków na całym świecie może być ponad dwieście rodzajów mankali. To bez wątpienia bardzo ciekawa historia, która przeżyła wiele lat. Ciekawe, ile takiego typu gier czy zabaw jest wciąż żywa mimo upływu czasu. Miejmy nadzieję, że jeszcze niejedno uda nam się odkryć o naszej ciekawej ludzkiej historii.
Autor: Patrycja Żero
Fot: Focus