7 września, 2024
Kultura

Sztuka kobiet. 5 wystaw w marcu, które warto zobaczyć

wernisaż Gdańsk

Marzec kojarzy się z kobietami. W końcu, w tym miesiącu obchodzimy swoje święto. Warto zatem przyjrzeć się ich twórczości. Dla każdego konesera znajdzie się ciekawy wątek, szczególnie w Warszawie, Gdańsku oraz Białymstoku.

Artykuł ukazuje przeróżne spojrzenia na sztukę, miejsca i artystów, których twórczość zachęca do obejrzenia! Oto kilka przykładów.

\"\"
https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/sztuka-kobiet-ii

Warszawa

Tytuł prezentacji był inspiracją zaczerpniętą z wystawy pt. Sztuka kobiet, która odbyła się w poznańskiej Galerii ON w 1980 r. Była to jedna z pierwszych wystaw w Polsce o tematyce feministycznej. W ramach tego wydarzenia Maria Pinińska-Bereś zaprezentowała Pranie I, które w 2023 r. zostało zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Na wystawie zaprezentujemy prace zakupione do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2023 roku dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. Artystki, których prace będą eksponowane, tworzą w różnych mediach: fotografii, rzeźbie i instalacji artystycznej.

Wystawa czynna do 07.04.2024 r. w Zamku Ujazdowskim.

Gdańsk

\"\"
Wernisaż wystawy, 2 grudnia 2023 r. Fot. Piotr Wittman / gdansk.pl

Twórczość Olgi Boznańskiej. Na wystawie można zobaczyć około 50 dzieł artystki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach jej twórczości. Obok przejmujących autoportretów na ekspozycji pojawiły się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Zobaczyć można także martwą naturę, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, jak również odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki.

Uzupełnieniem są pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte farby w tubkach.

Od 3 grudnia 2023 r. w Ratuszu Głównego Miasta prezentujemy wystawę czasową „Olga Boznańska\” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, którą można oglądać do 16.06.2024 r. w Ratuszu gdańskim.

Bydgoszcz

Kolory życia. Hanna i Jacek Żuławscy. Wystawa przybliży oeuvre artystycznego małżeństwa Hanny i Jacka Żuławskich – wszechstronnych twórców i charyzmatycznych pedagogów. Jacek pochodził z jednego z najpłodniejszych artystycznie polskich rodów, którego przedstawiciele byli i są aktywni na polu literackim, plastycznym, muzycznym i filmowym. Do dziś zadziwiają oni skalą i różnorodnością dokonań. Z kolei ojciec Hanny był rzeźbiarzem, a stryj Zdzisław Piotr Jasiński – malarzem, współzałożycielem grupy Pro Arte.

Obszerny zespół dzieł obejmujący zróżnicowane dziedziny oraz szerokie ramy chronologiczne ich powstania (niemal 350 obiektów – obrazy olejne, akwarele/gwasze/tempery, rysunki, grafiki, rzeźba ceramiczna z lat 30.–80. XX w.) pozwalają na reprezentatywne przedstawienie dorobku artystów oraz prześledzenie założeń formalnych, treściowych i stylistycznych w ich twórczości.

Wystawa czynna do 29.03.2024 r. w Galerii Miejskiej BWA.

Białystok

\"\"
https://galeria-arsenal.pl/wydarzenia/wernisaz-wystawy-patrzcie-na-te-chwile-jak-drga

Patrzcie na tę chwilę

– jak drga

Wystawa w Galerii Arsenał z udziałem artystek i artystów z Polski, Ukrainy, Estonii i Czech dotyka problematyki wojny, energetyki, deimperializacji, ale także poszukiwania alternatywnych wzorów obyczajowych i nieprzepracowanej spuścizny ZSRR w kulturze, historii, a także życiu codziennym. Dzieła sztuki obecne na wystawie powstały w kontekście kształtowanym przez dyskursy polityki, gospodarki, debat tożsamościowych oraz spraw nieuznawanych za dziedzictwo, choć będących śladem pewnych wyborów i strategii. Na polu sztuki proponowana problematyka zyskuje inną formę wyrazu, inne argumenty i być może dłuższy namysł.


Eksploatacja zasobów naftowych  ZSRR pochodzących głównie z Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego,  Zachodniej Syberii i Jamalsko-Niemieckiego Okręgu Autonomicznego rozpoczęła się stosunkowo późno. Jeszcze w latach 60. XX wieku energię ZSRR czerpało z węgla, torfu, łupków i drewna. Pojawiające się petroruble pozwoliły na łatanie niedomagającej gospodarki, minimalny wzrost poziomu życia obywateli, wojskową rywalizację z USA, wojnę w Afganistanie i udział w wielu innych konfliktach wojskowych. Dziś  dochody z ropy naftowej finansują rosyjską ludobójczą agresję na Ukrainie i inne interwencje militarne. Poddane ciśnieniu, temperaturze i bakteriom szczątki roślinne i zwierzęce, z których powstała ropa naftowa mogą być metaforą łączącą olej skalny z praświatem, ale też presją i naciskiem.

Wystawa czynna do 28.04.2024 r. w Galerii Arsenał.

Nowy Sącz

Wystawa „Malarki warszawskie, malarki sądeckie” to wyjątkowa okazja do poznania sztuki dziewięciu artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą oraz Sądecczyzną. To spotkanie niezwykłe, zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Niejednokrotnie trudny bagaż doświadczeń nadawał kształt ich sztuce. Zdeterminowane, utalentowane i pełne pasji tworzyły dzieła, które zachwycają, poruszają i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie.

Wystawa czynna do 05.05.2024 r. w Gmachu Głównym w Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Wszelkie potrzebne informacje znajdują się w linkach poniżej.

Autor: Julia Radzikowska

źródła: https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/sztuka-kobiet-ii

https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia/szczegoly/news/olga-boznanska/

https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/hanna-i-jacek-zulawscy-kolory-zycia/

https://galeria-arsenal.pl/wydarzenia/wernisaz-wystawy-patrzcie-na-te-chwile-jak-drga

https://muzeum.sacz.pl/kalendarium/wystawa-malarki-warszawskie-malarki-sadeckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *