16 września, 2024
Inne

“Szanowny Panie Bregman…” – czy uda się poznać losy nadawcy listu

W dzisiejszym tekście przyjrzymy się sprawie niezwykłego znaleziska członków “Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego ”Wolica” na jednym z zagranicznych portali aukcyjnych. Czy uda się poznać losy nadawcy listu?

\"\"

Jak informują członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego “Wolica” podczas przeglądania ofert na jednym z brytyjskich portali aukcyjnych natrafili oni na list, którego nadawcą jest P. Szniter (Szmiter) z Izbicy. Jako miłośnicy historii wygrali aukcję i postanowili odnaleźć autora dokumentu lub jego potomków.

Treść listu (pisownia oryginalna)

Odbiorca: W. P. B. Bregman

Warszawa Karmelicka 11

Nadane: 16.01.1922 Izbica nad Wieprzem

Nadawca: P. Szniter Izbica ziemia Lub. pow. krasnostawski

Izbica 14/1 1922 roku

Szanowny panie Bregman prosze mnie wysłać forma z Żurnalu ,,Costume=Style,, No 962 to jest palto a miara 48 grubości długość 125 tylko proszę o dobry krój i czym prędzej wysłać Adres mój Izbica ziemia Lub. P. Szniter

Żydowska stolica

Leżąca w południowo-wschodniej Polsce Izbica była typowym miasteczkiem żydowskim. Zamieszkiwało ją 3600 Żydów i około 200 chrześcijan.

Nazwisko autora listu może sugerować, iż należał on do tej pierwszej grupy. Choć Izbicę zamieszkiwali w większości ludzie prości, biedni, to nadawca należał raczej do tej bardziej zamożnej części społeczności (było go stać na zakupy z żurnala). Ustalenie jego losów będzie niezwykle trudne: z żydowskiej populacji stanowiącej 95% mieszkańców miasteczka po II Wojnie Światowej zostały 23 osoby.

Ważna jest pamięć

Wielki szacunek należy się osobom powiązanym ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym “Wolica” za wytropienie i zdobycie tej niezwykle cennej pamiątki historycznej oraz podjęcie się tematu rozwiązania zagadki z nią związaną. Członkowie Stowarzyszenia informują, iż list zasili zbiory Izby Regionalnej w Tarnogórze lub, jeśli uda się ich ustalić, jako wyjątkowa pamiątka po przodku zostanie przekazany potomkom nadawcy.

Mając w pamięci, że historię tworzą ludzie i mocno wierząc, iż kiedyś uda się poznać losy autora listu, życzymy powodzenia historycznym detektywom z “Wolicy”.

Autor: Piotr Zarośliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *