Syndrom zaniedbania emocjonalnego wynika z braku okazywania uczuć w dzieciństwie. Objawy, które występują w tym przypadku, zależą m.in. od wieku. O tym, czym jest zespół zaniedbania emocjonalnego, jakie objawy mu towarzyszą i jak sobie z tym radzić w poniższym artykule.
Syndrom zaniedbania emocjonalnego to zespół cech, który wynika ze zbyt rzadkiego okazywania troski, czy miłości w dzieciństwie.
Dzieciństwo to jeden z ważniejszych okresów życia człowieka. Przeżywane emocje związane z wydarzeniami pozostawiają trwały ślad w psychice, co ma ogromny wpływ na nasze życie. Niedostateczne okazywanie dziecku uczuć negatywnie wpływa na jego emocjonalny rozwój.
Syndrom zaniedbania emocjonalnego – charakterystyka
Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać ważne jest nie tylko stawianie granic, ale także okazywanie uczuć takich jak miłość oraz troska.
Syndrom zaniedbania emocjonalnego objawia się przede wszystkim poczuciem, że nie jesteśmy kochani. Ponadto przypadłości tej towarzyszy także uczucie niezadowolenia z siebie i lęk związany z odrzuceniem.
Syndrom zaniedbania emocjonalnego – inne charakterystyczne objawy
Do najczęstszych objawów związanych z syndromem zaniedbania emocjonalnego należą:
- zamknięcie
- niestabilność emocjonalna w relacjach z innymi
- odczuwanie braku poczucia własnej wartości
- uczucie poniesienia porażki
- oraz brak miłości do samego siebie
Często zdarza się, że odczuwamy niedosyt okazywanych w stosunku do nas uczuć. Jednak należy pamiętać, że w przypadku syndromu zaniedbania emocjonalnego wymienione wyżej objawy utrzymują się.
Syndrom zaniedbania emocjonalnego – powiązanie z wiekiem
Objawy związane z syndromem zaniedbania emocjonalnego zależą od wieku. Istnieją cechy, które występują u wszystkich osób dotkniętych tą chorobą, jednak wpływ na ich natężenie mają stopień dojrzałości oraz otoczenie. Zatem podział objawów ze względu na wiek jest następujący:
- wczesne dzieciństwo – tu występuje większa płaczliwość, zwiększona podatność na choroby. Innymi objawami są także spowolniony proces wzrostu, ponadto mogą pojawić się także problemy z trawieniem
- przedszkole – często pojawiają się problemy z nabywaniem umiejętności mówienia oraz niepewność w stosunku do rówieśników
- szkoła – częstymi objawami u starszych dzieci są trudności związane z przyswajaniem wiedzy oraz koncentracją. Zaobserwować można także występowanie zbyt silnej samokrytyki
- dojrzewanie – w przypadku nastolatków często problemem jest uleganie uzależnieniom. Osoby takie cechuje m.in. impulsywność oraz nadmierna aktywność
- dorosłość – osoby dorosłe cierpiące na syndrom zaniedbania emocjonalnego często się izolują. Nie mają jasno wyznaczonego celu i towarzyszy im poczucie porażki. Nie potrafią także stworzyć zdrowego związku.
Czy można wyleczyć syndrom zaniedbania emocjonalnego i jak to zrobić?
Z pewnością nie da się całkowicie pozbyć problemu. Warto jednak poddać się psychoterapii. Równie pomocne może okazać się obcowanie ze sztuką lub literaturą, uprawianie sportu, czy chociażby medytacja.
Anna Marciszewicz
Fot: Canva