8 września, 2024
Sport

Superliga wkrótce faktem? To może być przełom w historii futbolu 

\\\"\\\"

Wkrótce możemy być świadkami przełomowych zmian w świecie piłki nożnej. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) orzekł, że UEFA i FIFA naruszyła prawo konkurencji blokując inicjatywę powołania nowych rozgrywek. Oznacza to, że wkrótce może powstać Superliga – co wiemy na temat tych rozgrywek, jak wygląda jej struktura? 

21 grudnia 2023 r. może na stałe zapisać się na kartach historii piłki nożnej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że UEFA i FIFA działały niezgodnie z prawem, strasząc sankcjami kluby, które chciały przystąpić do Superligi. W efekcie tego wyroku wkrótce mogą powstać nowe rozgrywki z udziałem czołowych klubów Europy. Co więcej, pierwsza edycja Superligi miałaby rozpocząć się już w 2025 r. – informuje kataloński „Sport”. 

Superliga – historia powstania, kontrowersje 

Pierwsze informacje o Superlidze pojawiły się w kwietniu 2021 roku. 12 klubów ogłosiło się założycielami nowych rozgrywek. Były to Manchester City, Manchester United, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Milan, Juventus, Inter, Real, Barcelona oraz Atletico. Do tego grona miało być zaproszonych kilka innych, uznanych drużyn, np. Benfica Lizbona czy Ajax Amsterdam.  

Plany utworzenia Superligi w tym formacie wywołało spore oburzenie, zarówno wśród innych organizacji, jak i kibiców. Gdyby cel udało się zrealizować, w La Lidze nie byłoby Realu czy Barcelony, a o mistrzostwo Premier League rywalizowałyby takie kluby jak West Ham, Brentford czy Brighton. Krajowe ligi znacznie straciłyby na jakości.  

Superliga powodem zamieszania w gabinetach FIFA i UEFA 

Sprawa nabrała większego rozpędu. UEFA zagroziła, że klubom założycielskim nałoży kary finansowe i wykluczy ich z udziału w Lidze Mistrzów. Jeszcze dalej posunęła się FIFA, która poinformowała uczestników Superligi, że ich piłkarze nie będą mogli wziąć udziału w Mistrzostwach Świata czy Europy. To byłby ogromny dylemat dla największych gwiazd.  

Na mocy wyroku wiemy, że takie działania UEFA i FIFA były niezgodne z prawem, co oznacza, że nie ma już prawnych przeszkód, by powstała Superliga. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zaznaczył, że ani europejska, ani światowa federacja nie mają prawa zakazywać powstania nowych inicjatyw. Dodano także, że „przepisy dotyczące praw telewizyjnych są szkodliwe dla klubów\\\”. Kataloński „Sport” informuje o starcie nowych rozgrywek. Ten miałby nastąpić w 2025 roku. 

Superliga – rozgrywki, struktura 

Co więcej, firma A22 odpowiedzialna za prowadzenie ligi, opracowała już projekt. Przedstawione zostały zatem wstępne zasady Superligi. Aktualnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z czołowymi klubami europejskimi. Prawdopodobnie w Superlidze udział wezmą aż 64 zespoły. Oto co wiemy na temat struktury nowej ligi: 

  • 64 uczestników w 3 dywizjach: Gwiezdnej (I), Złotej (II) i Niebieskiej (III) 
  • Otwarty system z awansami i spadkami 
  • Dwie fazy rozgrywek: ligowa i pucharowa 
  • Gwiezdna i Złota Liga: po 16 uczestników podzielonych na 2 grupy po 8 drużyn 
  • Niebieska Liga: 32 uczestników podzielonych na 4 grupy po 8 drużyn 
  • Faza ligowa: od września do kwietnia; każdy z każdym w grupie po 2 mecze, co daje 14 meczów ligowych 
  • Faza pucharowa: awanse po 4 najlepszych ekip z każdej grupy w Gwiezdnej i Złotej Lidze, po 2 najlepszych w Niebieskiej 
  • Faza pucharowa: ćwierćfinały i półfinały dwumecze, finał na neutralnym terenie z jednym spotkaniem 
  • Na koniec sezonu 3 mistrzów 
  • 2 awanse ze Złotej do Gwiezdnej i 2 spadki z Gwiezdnej do Złotej (to samo między Złotą i Niebieską]) 
  • Z Niebieskiej Ligi spadnie aż 20 ekip, które będą zastąpione na podstawie awansów z lig krajowych 
  • Mecze w środku tygodnia

Czeka nas wiele zmian w piłce nożnej 

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie kibiców piłki nożnej czeka sporo zmian. Przed kilkoma dniami FIFA ogłosiła reorganizację Klubowych Mistrzostw Świata. Obecnie udział zapewniony mają tylko zwycięzcy Ligi Mistrzów na swoich kontynentach + gospodarz. Format, który zadebiutuje w 2025 r. będzie przypominał ten z mundialu – w turnieju wystąpią 32 drużyny. 

Wcześniej nowe zasady do klubowej piłki wprowadziła UEFA. Już od przyszłego sezonu Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji toczyć się będzie bez fazy grupowej. Zostanie zastosowany tzw. system szwajcarski, w którym 36 zespołów (zamiast 32) utworzy jedną tabelę. Każdy zespół w pierwszym etapie zagra osiem spotkań zamiast sześciu. Nie będzie meczów rewanżowych.  

Szykuje się ogromna rewolucja, prawdopodobnie największa w dziejach piłki nożnej. Co sądzicie o potencjalnym powstaniu Superligi? Swoimi przemyśleniami możecie się podzielić w komentarzach. 

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *