Przesilenie Zimowe w Stonehenge

\"\"

Stonehenge, ikona prehistorycznej architektury, staje się areną nietypowych zjawisk astronomicznych, które co roku przyciągają uwagę. English Heritage jak co roku z radością ogłasza bezpłatny dostęp do obchodów przesilenia zimowego w tym monumentalnym miejscu.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że przesilenie zimowe można świętować na żywo w mistycznym Stonehenge. To wyjątkowe miejsce otwiera się całościowo jedynie podczas przesileń i równonocy, zapewniając unikalne doświadczenie, którego nie można zdobyć w innych okolicznościach. Podczas standardowego zwiedzania Stonehenge turyści zobowiązani są do utrzymania dystansu od starożytnych kamieni, lecz podczas przesileń i równonocy zasady się zmieniają. To właśnie w tych magicznych chwilach kamienne kręgi stają się dostępne dla tych, którzy pragną uczestniczyć w ceremoniach i rytuałach.

Niezwykle istotnym elementem tych wydarzeń są rytuały druidów, którzy w tych szczególnych momentach obrzędowo łączą się z duchem miejsca. Jednak to nie tylko druidzi, ale także inni poganie celebrują przesilenie zimowe, upamiętniając narodziny słońca i symboliczne wydłużanie dni. To nie tylko obchody astronomiczne, lecz również silne powiązanie z naturą i kultem przodków.

\"https://www.facebook.com/groups/thesummersolstice/permalink/1065396184809397/\"

English Heritage informuje, że z przyjemnością zapewnia bezpłatny zarządzany otwarty dostęp do obchodów przesilenia zimowego w Stonehenge. Na ich stronie znajdziecie informacje na temat wjazdu na teren oraz o dostępności parkingu. https://www.english-heritage.org.uk/visit/places/stonehenge/things-to-do/solstice/winter-solstice-2023/

Istnieje również grupa na Facebooku, na której na bieżąco publikowane są informacje o wydarzeniu: https://www.facebook.com/groups/thesummersolstice/

Przesilenie zimowe w Stonehenge to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w tajemniczym świecie przeszłości, gdzie kamienne monolity stają się żywym świadkiem obrzędów, symbolizujących nie tylko zmieniające się pory roku, ale także kontynuację ducha dawnych tradycji. Zachęcamy wszystkich, którzy pragną doświadczyć magii tych chwil do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Kolejna okazja do dotknięcia kamieni i spędzenia czasu w magiczny sposób będzie dopiero podczas Równonocy Wiosennej, czyli w okolicy 20-22 marca 2024 roku, a potem na Przesileniu Letnim w okolicy 20-23 czerwca 2024 roku.

Autor: Paulina Emilia Jedlińska

Fot. Winter Solstice

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *