13 października, 2024
Wydarzenia

Spór „The New York Times” i OpenAI trwa. Sztuczna inteligencja trafia pod sąd

spór NYT
\\\"\\\"

Najsłynniejszy amerykański dziennik „The New York Times” złożył pozew przeciwko sztucznej inteligencji. Według gazety firmy, takie jak OpenAI oraz Microsoft bezprawnie wykorzystały wiedzę i teksty dziennikarzy do trenowania swoich chatbotów. Spór toczy się przede wszystkim o ChatGPT oraz Bing.

Prawnicy dziennika domagają się zapłaty wysokiego odszkodowania. Czy twórcy sztucznej inteligencji odpowiedzą za swoje czyny, rekompensując je miliardami dolarów, których żądają od nich przedstawiciele gazety? Póki co zarówno OpenAI, jak i Microsoft milczą.

Pozwy przeciwko sztucznej inteligencji

Amerykański dziennik „The New York Times” jest pierwszym medium, które pozywa czołowe firmy zarządzające AI. O trenowanie chatbotów bez zezwolenia oskarżają je także znani pisarze – John Grisham i Jonathan Franzen. Spór dotyczy nie tylko generatywnych modeli językowych, ale także graficznych. Dołączyła do niego również agencja fotograficzna Getty. Wszyscy wyżej wymienieni zgodnie twierdzą, że kiedy użytkownik zapyta ChatGPT lub Binga o jakieś wydarzenie, w odpowiedzi dostanie treść opartą o wykorzystane artykuły i zdjęcia. Pojawiają się także spekulacje na temat coraz częstszego popełniania przez sztuczną inteligencję plagiatu.

Jak twierdzą przedstawiciele „Times\\\’a”, do złożenia pozwu zmusił ich brak chęci polubownego porozumienia ze strony zarządów Microsoft oraz OpenAI. Według nich na ten moment firmy nie są skłonne do wspólnego ustalenia zasad wykorzystania tekstów dziennikarskich w sposób etyczny.

Pod koniec minionego roku kilka koncernów mediowych podpisało porozumienie z twórcami i zarządcami sztucznej inteligencji. Należy do nich między innymi Axel Springer. Na podstawie zawartej między stronami umowy, ChatGPT może być trenowany treściami zamieszczonymi na portalach, takich jak Politico, Business Insider, Onet oraz w gazetach „Bild” i „Die Welt”. Axel Springer ma w ten sposób wspomóc własne przedsięwzięcia. W podpisanym porozumieniu OpenAI zobowiązało się między innymi umieszczać linki do artykułów w odpowiedziach generowanych przez chatboty.

Odszkodowanie dla „The New York Times” – o jaką kwotę chodzi?

Dziennik nie podał konkretnej kwoty odszkodowania, jakiej oczekuje. Jego przedstawiciele zaznaczyli jednak, że w grę wchodzą nawet miliardy dolarów. Zadośćuczynienie zostało uargumentowane tym, że zarówno ChatGPT, jak i Bing stanowią konkurencję dla gazety.

Autor: Krystyna Kowalska

Fot. https://www.nytimes.com/2020/05/23/reader-center/coronavirus-new-york-times-front-page.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *