Plusy przeważają jednak nad minusami.
Karmienie piersią nie tylko wytwarza więź między matką a dzieckiem, ale przede wszystkim dostracza niemowlęciu wszelkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. W dodatku mleko matki w swoim składzie zawiera wiele substancji przeciwwirusowych, i antybakteryjnych, dzięki czemu niemowlę jest chronione przed chorobami, lub też przechodzi je stosunkowo łagodnie.
Więc gdzie są te skutki uboczne?
Jak się okazuje nie dotyczą one dziecka, a kobiety.
Problemy z pamięcią w okresie laktacji
Oczywiście karmienie piersią pozytywnie wpływa i na samą kobietę. Wówczas szybciej dochodzi do siebie po porodzie – łatwiej przechodzi połóg, macica szybciej się obkurcza. Kobiety szybciej wracają się do wagi sprzed ciąży. Kolejnym plusem karmienia piersią jest zmniejszenie stanów lękowych, a także zmniejszenie wydzielania hormonu stresu. Co ciekawe dzięki prolaktynie kobiety stają się odważniejsze.
Wiele matek dotkliwie odczuwa jednak takie stany jak: problemy z pamięcią i koncentracją. Kobiety stają się roztargnione, i zdezorientowane. Jak wskazują eksperci jest to sprawa hormonów. Także cały organizm skupia się na „wykarmieniu potomstwa”. Dodatkowo mózg koncentruje się na ochronie nowonarodzonej istoty.
Pregnezja
Australijscy naukowcy wskazują także na takie zjawisko jak pregnezja. Jest to amnezja ciążowa, która powstała w wyniku zmiany objętości istoty szarej w mózgu ciężarnej kobiety. Taki stan utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie. Problemy z pamięcią i koncentracją mogą trwać do 6 miesiąca życia dziecka.
Nowe połączenia
Co jednak ciekawe podczas karmienia piersią dochodzi do wymiany informacji, wówczas zostają wygenerowane nowe neurologiczne połączenia w mózgu matki.
Zmniejszone ryzyko zachorowania na wiele chorób.
Kolejnym plusem karmienia piersią jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi, jajnika, osteoporozę, czy też choroby układu krwionośnego. Obniża się także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, oraz na choroby serca.
Dbaj o siebie
Ważne jest także to, aby podczas okresu karmienia piersią odżywiać się zdrowo, jeść dużo owoców i warzyw, a także pić dużo wody. Dzięki temu unikniemy osłabienia organizmu, oraz niedoboru różnych składników.
Autor: Daria Przystał
Fot. Canva