18 grudnia, 2024
Lifestyle

Skandynawski system wychowania – co o nim wiemy?

Skandynawski system wychowania opiera się przede wszystkim na zasadzie partnerstwa i szacunku. Dziecko ma pełne prawo do wyrażania siebie, a jego zdanie jest zawsze brane pod uwagę, a przede wszystkim szanowane. Co jeszcze różni nas Polaków od mieszkańców krajów skandynawskich?

Kraje skandynawskie ze względu na niską przestępczość oraz wysoki wskaźnik czytelnictwa uważa się za najlepsze miejsca do życia. Ponadto mieszkańcy tych krajów, jak wynika z badań są osobami szczęśliwymi i zadowolonymi z życia, mimo ciągłych opadów deszczu. Jak wygląda życia i sposób wychowania w krajach skandynawskich? Odpowiedź w poniższym artykule.

Wychowanie – model skandynawski

Skandynawskie wychowanie najczęściej kojarzy się nam z zimnem emocjonalnym. Owszem, Skandynawowie charakteryzują się powściągliwością w okazywaniu uczuć i emocji. Jednak to wcale nie oznacza, że tego nie robią. Relacja między dzieckiem a rodzicem budowana jest na wzajemnym szacunku, a dzieci traktowane są po partnersku.

Dzieci w krajach skandynawskich nie są otaczane przesadną opieką, dzięki temu stają się zaradnymi, pewnymi siebie, a co najważniejsze szczęśliwymi ludźmi.

Wychowanie w szacunku i partnerstwie

W Polsce wyróżnia się dwa modele wychowawcze wynikające z przekonania, że rodzic zawsze wie lepiej, co dla dziecka będzie dobre. Jeden z nich polega na narzucaniu dziecku przez dorosłego swojego zdania, drugi z kolei na próbie wyręczania dziecka w rozwiązywaniu problemów.

W Skandynawii jest zupełnie inaczej, opinie wyrażane przez dzieci są zawsze brane pod uwagę. Ponadto mają one swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących ich życia, jednak konsekwencje również muszą ponosić same. Wiąże się z tym również znacznie większa ilość obowiązków – istnieje podział obowiązków domowych pomiędzy wszystkich członków rodziny.

Indywidualizm jest ważny

W Skandynawii dzieci mają możliwość  wyrażania siebie i szukania swojej drogi. Rodzice pozwalają dzieciom także na uzewnętrznianie swoich emocji, nawet tych negatywnych. Nie próbują ich tłumić, wręcz przeciwnie – rozmawiają o nich z dzieckiem.

Prawo do dokonywania wyborów

Indywidualizm przejawia się tu także w procesie dokonywania wyboru – tu jest całkowita wolność. Dziecko samo dokonuje wyboru ubrania do szkoły. Ponadto wyraża siebie także poprzez sztukę, czy też sposób bycia. Dzięki temu jest w przyszłości otwarte na poznawanie świata oraz wyzwania, jakie niesie życie.

Swobodne podejście do ocen

Tym różnią się mieszkańcy Skandynawii od nas, Polaków. Dzieci w skandynawskich szkołach mają swoje własne tempo nauki, a program nauczania jest wręcz dopasowywany do ich potrzeb. Ponadto, tu oceny mają formę wyłącznie opisową. Informują one nie tylko o deficycie wiedzy, ale także o sukcesach dziecka.

Opisane wyżej metody wychowania oraz przedstawiony obraz edukacji sprawiają, że dziecko wyrasta na osobę pewną siebie. Nie boi się wyrażania siebie, własnych myśli, uczuć, czy emocji. To czyni go szczęśliwszym.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *