8 września, 2024
Inne Lifestyle

Projektowanie wnętrz – poznaj 3 najlepsze programy do aranżacji

\\\"\\\"

Projektowanie wnętrz jeszcze nigdy nie było tak proste. Dawniej liczyły się przede wszystkim zdolności twórcze i manualne. Dziś do wykonania wizualizacji potrzebujesz jedynie komputera i dobrego programu z bogatą ofertą możliwości, choć zdolności twórcze też mogą Ci się przydać.

Aranżacja wnętrz jest jednym z najlepszych sposobów wyrażania siebie. Wykonany projekt powinien być zgodny zarówno z Twoim temperamentem, jak i zainteresowaniami. Jednak tworząc go, powinieneś także brać pod uwagę, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Jeśli masz dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, możesz wykonać projekt samodzielnie. Jeśli nie – zwróć się po pomoc do profesjonalisty. 

Etapy przygotowania projektu wnętrza

Wykonanie projektu jest pracą złożoną. Można podzielić ją na kilka etapów. Pierwszym i najważniejszym jest wywiad z klientem – należy poznać jego oczekiwania dotyczące wyglądu wnętrza. Po omówieniu wszystkich szczegółów projektant przygotowuje wstępną wycenę swojej koncepcji. Jeśli zostanie ona zaakceptowana, następuje podpisanie umowy. Podejmując się aranżacji wnętrz, będących w trakcie budowy, architekt korzysta z rysunków wykonanych przez dewelopera. Natomiast w sytuacji, gdy pomieszczenia są już gotowe, jeśli jest to niezbędne, dokonuje ich inwentaryzacji oraz punktów instalacyjnych.

Nie można jednak zapominać o tym, aby wnętrze było komfortowe. Kolejnym etapem jest więc przygotowanie planu rozkładu pomieszczeń zgodnie z zasadami funkcjonalności. Na zakończenie klient otrzymuje jedną lub więcej propozycji rozwiązań wraz z uzasadnieniem decyzji projektanta. Następnie sam wybiera najlepszą dla siebie opcję. Oczywiście, tu również może skorzystać ze wsparcia fachowca.

Kolejną ważną kwestią jest określenie stylu wnętrza. W tym przypadku architekt wykonuje dla zleceniodawcy projekt w postaci wizualizacji wnętrza lub trójwymiarowego modelu. Jednak klientowi pozostawia decyzję dotyczącą:

  • materiałów wykończeniowych,
  • kolorów,
  • dopasowania odpowiednich mebli do charakteru wnętrza,
  • a także odpowiedniego oświetlenia.

Ostatnim etapem, tuż po omówieniu i zaakceptowaniu wszystkich propozycji architekta, jest przygotowanie projektu wykonawczego. Zawiera on m.in. kwestie dotyczące instalacji elektrycznej, posadzek i sufitów oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na koniec zostaje już tylko przygotowanie rysunku z dokładnym rozkładem pomieszczeń oraz sporządzenie listy niezbędnych do zakupienia produktów, takich jak elementy oświetlenia czy meble.

Programy do projektowania wnętrz

Na rynku istnieje wiele dostępnych w wersji online programów ułatwiających tworzenie projektów wnętrz. Oto niektóre z nich:

Voxbox.pl – to program należący do firmy VOX. Nie wymaga uprzedniego pobrania. Wystarczy wyszukać go w przeglądarce. W programie dostępna jest opcja samouczka, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo łatwe i intuicyjne. Możliwość decydowania m.in. o kształcie pomieszczenia oraz rozmieszczeniu okien i drzwi, czy chociażby kolorze ścian  pozwala na stworzenie wymarzonego wnętrza.

Autodesk HomeStyler – uważany za najlepszy z dostępnych programów służących do projektowania wnętrz. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość wgrania własnego planu, co pozwoli oszczędzić czas i jeszcze bardziej poświęcić się aranżacji. Program zaprojektowany został w języku angielskim. Aby móc z niego korzystać, niezbędne jest założenie konta. Program w wersji podstawowej jest bezpłatny, natomiast jeśli poszukujesz czegoś z bogatszą listą możliwości, to dostępna jest również wersja płatna.

Sketchup Maske – program dostępny jest w dwóch opcjach. Wersja online jest bezpłatna, natomiast pobranie wymaga dokonania wpłaty. W programie masz do dyspozycji bogato wyposażoną bibliotekę, w której możesz znaleźć różne rodzaje mebli oraz dekoracje. Płatna wersja pozwala na tworzeni bardziej zaawansowane projektów, natomiast do wykonania podstawowych wizualizacji wystarczy wersja bezpłatna.

Autor: Anna Marciszewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *