27 lipca, 2024
Felietony

Poligamia czy monogamia. Jaka jest nasza natura?

Coraz więcej par deklaruje tzw. luźne związki, małżeństwa stają się otwarte na swingowanie. Inni z kolei przyznają się do życia w trójkącie. Co mówi na ten temat biologia? 

Jak się okazuje, ludzie z natury ludzie są poligamiczni i dowodzą tego badania w dziedzinie DNA. 

Pozorna monogamia

Monogamia jest społecznie narzuconym systemem, w którym panuje szereg nakazów, i zakazów. W monogamii żyje niespełna 15 procent gatunków ssaków. Za monogamiczne z pozoru uchodzą społeczeństwa zachodu, jednak jak wiadomo i w tych kręgach dochodzi do niewierności. Niektórzy nie są w stanie okiełznać swojej \\\”zwierzęcej natury,\\\” dlatego też doprowadzają do częstych zdrad. 

Z badań przeprowadzonych w USA i Francji wynika, że od 5 do nawet 30% dzieci zostało spłodzonych w cudzołóstwie. Wiec mimo, że oficjalnie poligamia jest zakazana we wszystkich krajach europejskich, a także w krajach obu Ameryk i w Australii, to fakt, że współżyjemy i tak więcej niż z jednym partnerem, mimo pozostawania w związku małżeńskim, jest niezaprzeczalny. 

\\\"POLIGAMIA\\\"

Religia tworzy podział 

Natomiast w wielu państwach poligamia nie uchodzi za nic dziwnego. W takich krajach jak m.in. Zjedzone Emiraty Arabskie, Irak, Iran, Oman, Indonezja czy Malediwy poligamia jest legalna, zjawisko to spotyka się na porządku dziennym.Często można się z nią spotkać na terenach Afryki i Azji, oraz państwach bliskiego wschodu. 

W szczególności tendencje te rozkładają się na religijne uwarunkowania. Tam gdzie przeważa religia chrześcijańska dominuje monogamia, tam gdzie Islam – poligamia. 

Wyjątek z pewnością może stanowić Kenia, która jest stosunkowo młodym krajem poligamicznym – mimo, że w 80% w kraju tym wyznawane jest chrześcijaństwo. Władze Kenii dopatrzyły się jednak braku przeciwskazań do wielomałżeństwa w samej biblii – w Starym Testamencie. Co ciekawe w takich krajach jak Szwecja, Belgia, czy Holandia coraz częściej pojawiają się rozmowy na temat legalności poligamii. Być może też ze względu na coraz większą ilość muzułmanów.

Poligamia z pewnością nie jest korzystna z punktu widzenia chorób wenerycznych. Mając wielu partnerów seksualnych zdecydowanie bardziej narażamy się na ryzyko chorób – jak na przykład AIDS. Z kolei jeżeli chodzi o reprodukcję to poligamia może okazać się przyszłością naszego gatunku. 

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *