Projekt ustawy przywracający niedziele handlowe. Mniej czasu dla rodziny?

niedziele handlowe

Zakaz handlu w niedzielę wywołuje wiele emocji. Ostatnio pojawiła się decyzja o częściowym powrocie do niedziel handlowych. Choć zmiany te zostały już potwierdzone, nadal nie wiemy, kiedy mogą zostać wprowadzone.

koalicja rządząca podjęła decyzję o przywróceniu części niedziel handlowych. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby do tego dojść.

Do tej pory niedziela dla osób pracujących w handlu była właściwie jedynym dniem, który mogli całkowicie poświęcić rodzinie. Teraz jednak może się to zmienić. Niedawno powstał projekt ustawy, dotyczący zmian w prawie pracy.

Niedzielny zakaz handlu może zostać zniesiony. Czy całkowicie?

Odbyło się już pierwsze czytanie projektu ustawy, dotyczącego zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona wprowadzona w życie, jednak najprawdopodobniej jeszcze nie w tym roku.

Opinie Polaków na ten temat są podzielone. Dotyczy to w szczególności osób pracujących w handlu. Na razie wiemy jedynie, że początkowo handlowa miałaby być co druga niedziela.

Kiedy wrócą niedziele handlowe?

Teoretycznie do powrotu większej liczby niedziel handlowych mogłoby dojść już we wrześniu. Jednak ustawę najprawdopodobniej zawetuje prezydent. Andrzej Duda poinformował już, że jest przeciwny tej zmianie. Tak więc według najbardziej prawdopodobnego scenariusza niedziele handlowe mogą zostać przywrócone dopiero w 2025 roku. Projekt ustawy zakłada, że 2 i 4 niedziela w miesiącu będą pracujące, natomiast 1 i 3 – wolne.

Zmiany dla handlowców – dodatkowa pensja oraz dni wolne

Zgodnie z ustawą każdej osobie pracującej w niedzielę będzie przysługiwało prawo do podwyższonego wynagrodzenia za pracę. Ponadto taki pracownik będzie mógł skorzystać z dodatkowego dnia wolnego na 6 dni przed lub po niedzieli handlowej.

Kwestie dotyczące handlu w niedzielę od zawsze budzą wiele kontrowersji. Część osób uważa zamknięcie sklepów w niedzielę za kiepski pomysł, który ogranicza ich swobodę w robieniu zakupów w dogodnym dla nich czasie. Z kolei według przeciwników niedzielnego handlu zakaz ów niesie wiele korzyści, zarówno dla osób pracujących w handlu, jak i dla rodzin, które mają wówczas szansę spędzenia większej ilości czasu ze sobą.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *