27 lipca, 2024
Technologie

Dlaczego sygnał Wi-Fi jest wolniejszy? Gdzie umieścić router?

jak zwiększyć zasięg wifi

Dzięki sieci Wi-Fi korzystanie z Internetu stało się znacznie łatwiejsze. Za pomocą bezprzewodowego łącza możemy kontaktować się z całym światem, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Jednak takie rozwiązanie nie jest całkiem niezawodne. Warto wiedzieć, co może myć tego przyczyną i jak temu zaradzić?

Wi-Fi jest zespołem standardów bezprzewodowych sieci komputerowych. Dzięki niemu możliwe stało się łączenie z siecią bez konieczności używania kabli.

Niestety tego rodzaju połączenie oprócz zalet, jaką niewątpliwie jest nieograniczona dostępność ma także swoje wady, m.in. ograniczenie w zasięgu.

Jaka jest optymalna odległość?

Dzięki bezprzewodowej sieci Wi-Fi możemy łączyć się z Internetem nie tylko przez komputer, ale także tablet czy telefon komórkowy. Jednak należy pamiętać, że to rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie przy zachowaniu niewielkich odległości. Optymalna to ok. 90-150 metrów.

Dlaczego sieć Wi-Fi się blokuje?

Bezprzewodowe Wi-Fi to z pewnością bardzo dobry wynalazek. Zdarza się jednak, że sygnał nagle słabnie. To wywołuje w nas niezadowolenie. Dużą rolę odgrywają tu m.in.:

  • sposób umeblowania domu/mieszkania,
  • umiejscowienie routera oraz jego otoczenie,
  • lokalizacja telewizora czy komputera.

Jak widać umiejscowienie routera jest kluczowe dla poprawy jakości odbioru sygnału. Warto też zredukować liczbę sprzętów będących ewentualną przyczyną zakłóceń lub całkowicie je usunąć.

Gdzie nie umieszczać routera?

Warto unikać umieszczania routera przy urządzeniach o podobnej częstotliwości. Lokalizowanie go blisko kuchenki mikrofalowej, czy telewizora może spowodować przerywanie lub nawet całkowity zanik sygnału. Nie należy także stawiać go na podłodze, ani w okolicy wody, czy szyb. Kolejnym miejscem, gdzie lepiej nie stawiać routera jest róg pomieszczenia, gdzie ściana styka się z sufitem, ani w pobliżu mebli zrobionych z metalu, jak lodówka, czy w okolicy pieca. Gdzie więc będzie najlepsze miejsce? Router najlepiej zainstalować na wyższej półce lub bliżej sufitu.

Kolejną znaczącą kwestią jest rodzaj materiałów budowlanych. Materiały takie jak cegła czy karton-gips powodują osłabienie sygnału.

Gdzie powinien znajdować się router?

Router najlepiej zainstalować w centralnym miejscu. Dzięki temu obejmie on więcej pomieszczeń. Jeśli dom ma więcej pięter, warto usadowić router na suficie niższego piętra. W ten sposób sygnał dotrze do obu poziomów.

Co więcej, router powinien znajdować się na poziomie wzroku, albo wyżej. To pozwoli na równomierne rozprowadzenie sygnału.

Dobrze jest zwrócić także uwagę na sposób zaprojektowania routera. Jeśli został on wyposażony w diody sygnalizacyjne, bardzo ważne jest ustawienie ich w kierunku pomieszczenia, do którego ma dochodzić sygnał, w pionie lub poziomie, zależnie od modelu.

Po umiejscowieniu routera w hipotetycznej lokalizacji należy wykonać test zasięgu, sprawdzić, czy siła sygnału jest odpowiednia we wszystkich pomieszczeniach. Należy tutaj użyć wskaźnika siły sygnału dostępnego zarówno na smartfonie, jak i tablecie, a nawet laptopie.

Jak wykonać test?

Będąc w pomieszczeniu, w którym znajduje się router należy po kolei przechodzić do kolejnych, skupiając się głównie na tych miejscach, gdzie planujemy najczęściej korzystać z Internetu. Za każdym razem należy sprawdzać i notować siłę połączenia. Warto dokładnie obserwować, jak zmienia się natężenie sygnału, biorąc pod uwagę odległość od routera oraz napotkane ewentualne przeszkody, jak np. meble, czy ściany.

Warto w tym celu skorzystać także z aplikacji produkującej mapę cieplną. Mapa poprzez zlokalizowanie tzw. martwych stref ukaże rozchodzenie się sygnału w domu.

Aplikacja testująca zasięg Wi-Fi

Istnieje także aplikacja Opensignal, która dostarczy szczegółowych informacji. Na koniec należy porównać wyniki testu we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli okaże się, że w danym pomieszczeniu sygnał jest słabszy, wówczas warto rozważyć przeniesienie routera do innego punktu lub zakup wzmacniacza sygnału Wi-Fi.

Czasem jednak może wystarczyć jedynie zmiana kanału Wi-Fi, gdyż ten, z którego aktualnie korzystamy może być po prostu przeciążony. Po zmianie lokalizacji routera lub wprowadzeniu zmian w ustawieniach należy wykonać ponowny test sygnału.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *