27 lipca, 2024
Felietony

Brak poczucia dobrego smaku? Auschwitz to nie miejsce do robienia selfie

auchwitz selfie

Nazistowskie obozy zagłady w Polsce to miejsca, które wymagają głębokiej refleksji, zadumy. Do dziś budzą grozę. Świadkowie historii nie ukrywają, że były to obszary wręcz nieludzkie, gdzie ci, którzy dla hitlerowców byli \”podludźmi\”, zostali poddani dehumanizacji i eksterminacji. Czy świadomość, co tam się działo, maleje w społeczeństwie?

Przypomnijmy, że na skutek II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli II Rzeczpospolitej, To aż 17 procent populacji (najwyższa procentowo liczba ofiar wśród biorących udział w konflikcie), w tym 3 miliony polskich Żydów zgładzonych w Holokauście. Holocaust, (całopalenie – termin angielski, pochodzący z kościelnej łaciny holocaustum – spalam ofiarę w całości), spolszczenie: Holokaust – określenie stosowane do prześladowań i zagłady milionów Żydów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej.

Braki w wiedzy młodych Europejczyków

Powyższe informacje łatwo można znaleźć chociażby w sieci. Wydają się oczywiste. Tymczasem w 2018 roku amerykańska stacja telewizyjna CNN opublikowała wyniki ankiety ws. wiedzy o Holokauście wśród młodzieży w UE, które mogły wzbudzić niepokój i zdumienie.

\”Wielu młodych Niemców niewiele wie o Holokauście. W grupie osób od 18 do 34 roku życia około 40 procent powiedziało, że \”niewiele\” albo \”nic nie wie\” o zagładzie Żydów podczas II wojny światowej. Wynika to z sondażu przeprowadzonego od 7 do 20 września br. przez instytut badania opinii publicznej ComRes w Londynie. Sondaż zleciła amerykańska stacja telewizyjna CNN. W podobny sposób swoją wiedzę na temat Holokaustu ocenia jedna trzecia (33 procent) młodych Europejczyków. Co 20 młody obywatel UE przyznał, że nic nie słyszał o systematycznym prześladowaniu Żydów przez władze III Rzeszy\” – czytamy na dw.com.

Infuencer ignorantem?

Kto jak kto, ale akurat Polacy powinni wiedzieć wiele o tej tragedii, jaką zgotowali naszym rodakom w przeszłości niemieccy oprawcy, sfanatyzowani ideologicznie sadyści. Tymczasem w erze beztroskich influencerów widzimy, jak Auschwitz zostało potraktowane niczym miejsce do miłego spędzenia czasu. Taki brak wyczucia może zadziwiać i niepokoić.

Niektórzy piszą w serwisie X o bananowej młodzieży, która niczym się nie przejmuje i wszystko ma za nic. Ktoś powie, że to \”dziaderskie\”. Głupotą wszakże byłoby generalizowanie, wrzucanie wszystkich do jednego worka, natomiast to, co uderza, to brak wyczucia, poczucia dobrego smaku i przyzwoitości, co powinno odwieść tych ludzi od beztroskiego spędzania czasu w pobliżu miejsca, w którym doszło kiedyś do tragedii o potężnych rozmiarach. To, co działo się na przełomie lat 30. i 40., do połowy tamtej dekady, powinno stanowić przestrogę, by dbać o stabilność demokracji.

Apel Muzeum Auschwitz

\”Pamiętaj, że jesteś w miejscu, w którym zginęło ponad milion osób. Uszanuj ich pamięć\” – apelowało pięć lat temu Muzeum Auschwitz na ówczesnym Twitterze (teraz to platforma X). Już wtedy w sieci rozprzestrzeniały się gorszące \”selfie z Auschwitz\”. Turyści wszak jak gdyby nigdy nic cykali sobie fotki w miejscu, które nie jest zdecydowanie do tego przeznaczone.

Swego czasu viralem stały się zdjęcia pokazujące, jak turyści urządzili sobie świetną zabawę w Oświęcimiu ku zdumieniu wielu osób. Otóż balansowali na torach kolejowych prowadzących do bramy obozu. Przypomnijmy, że te tory powstały w 1944 r., by przyspieszyć eksterminację Żydów w związku z zapowiadanym, licznym przybyciem osób żydowskiego pochodzenia z Węgier. Lwią część owych transportów kierowano bezpośrednio do komór gazowych. Warto mieć wyczucie i takt…

Hashtag #auschwitz

Jakiś czas temu było głośno też o hashtagu. #auschwitz. Lepiej nie sprawdzać, co tam było publikowane, bo niestety można się przerazić… Jaki z tego płynie morał? Najważniejsza jest edukacja oraz empatia.

Bartłomiej Najtkowski

Fot. PAP/J. Bednarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *