16 września, 2024
Lifestyle Psychologia

Praca jako pasja – jak to osiągnąć?

praca jako pasja
\\\"\\\"

Wybór drogi zawodowej to jedna z ważnych życiowych decyzji. Bo przecież chcemy coś robić w życiu. Chcemy się w czymś realizować, chcemy zarabiać, aby utrzymać siebie i najbliższych. Tą niezależność finansową daje nam właśnie praca zawodowa. Pracujemy jednak nie tylko „dla kasy”. Pracujemy także dla siebie – bo praca to także rozwój osobisty i zdobywanie doświadczenia. Czy jednak praca jako pasja jest możliwa?

Talenty = skarby

Każda pasja uskrzydla! Są rzeczy, które uwielbiamy robić i które robimy z radością. Po prostu jesteśmy do nich stworzeni i to widać. Każdy z nas ma talenty, które możemy rozwijać samodzielnie lub z pomocą innych. Czasem odkrywanie talentu przychodzi nam szybko, wręcz automatycznie zaczynamy dostrzegać, że są tematy, dziedziny i czynności, które robimy z ogromną radością. Po prostu „czujemy do nich miętę” – kochamy to robić! Wtedy praca jako pasja to rzeczywistość, a nie tylko marzenie.

Innym razem odkrycie talentu wymaga od nas głębszego poznania siebie poprzez próbowanie różnych rzeczy i angażowanie się w różne aktywności. Tylko zaangażowanie i nasza aktywność pomaga nam w odkryciu pełni swojego potencjału. Każdy urodził się z czymś, w czym jest świetny. Trzeba tylko to odnaleźć w sobie. W tym procesie może nam także pomóc inspirowanie się innymi oraz zasięgnięcie opinii bardziej doświadczonych osób. Czasem pomocny staje się także tekst kompetencyjny.

„Pewnego dnia coś zrobisz, coś zobaczysz albo wpadniesz na pomysł, który pozornie pojawi się znikąd. I poczujesz, że coś w tobie drgnęło, jakieś ciepło w piersi. Kiedy tak się stanie, nie wolno ci tego zignorować. Otwórz umysł i podążaj za tym pomysłem. Podtrzymuj płomień. A wtedy na pewno znajdziesz swój ogień.” – Beth Hoffman. Tak można podsumować stan, kiedy odnajdujemy swoją pasję.

Kiedy dochodzimy w końcu metodą poszukiwań lub „prób i błędów” do pewności, że określona czynność daje nam satysfakcję, po prostu „mamy do tego talent”, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Teraz skupiamy się tylko na tym, żeby go rozwijać. To staje się naszym skarbem, który otrzymaliśmy, a jeśli go pomnażamy, to rozwijamy siebie.

Praca = pasja

Jeśli odnajdziemy swoją pasję, a więc swój talent, to możemy budować na tym swoją pracę. Uczymy się chętniej, chętniej zdobywamy doświadczenie, a dzięki temu stajemy się lepszymi w swojej branży. Stajemy się profesjonalistami, co znacząco podwyższa nasz status zawodowy. Umiejętnie pokierowana pasja może stać się naszym dodatkowym źródłem dochodu. Z czasem może okazać się, że sprawdza się jako główne źródłem utrzymania.

„Piękny jest człowiek robiący coś z pasją.” – Wera Gorczyńska. I faktycznie człowiek robiący coś z pasją promienieje. Cieszy go każdy postęp, każdy efekt, bo ma świadomość, że to, co robi również kocha. „Kochaj to, co robisz i rób to, co kochasz. Pasja jest kluczem otwierającym drzwi do radości i dostatku.” – David Cuschieri. Jest także „znacznie ważniejsza niż perfekcja wykonania.” – C.G. Drews. Pasja potrafi tak człowieka wciągnąć i sprawić, że z radością czekamy na kolejny dzień, kolejny tydzień. Nie potrzebujemy wtedy budzika i motywacji do porannego wstawania, żeby wykonywać swoje obowiązki. Po prostu przychodzi nam to samo. Wchodzimy w nowy dzień bez przymusu, z pozytywnym nastawieniem, z siłą, którą daje nam nasza pasja.

Autor: Wioleta Nowicka

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *