Zwierzęta podobnie jak ludzie za pomocą gestów informują nas o swoich odczuciach. Koty to jedne z najbardziej tajemniczych stworzeń, a ich niektóre pozycje potrafią naprawdę zadziwić. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiecie się, co oznaczają poszczególne ustawienia uszu kota.
Zwierzęta tak jak ludzie swoją pozycją ciała przekazują nam różne komunikaty. Za każdą pozycją kryje się jakiś przekaz. Warto zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila.
Mowa ciała, jaką posługują się koty jest naprawdę wyjątkowa i niejednokrotnie nas zaskakuje. Niedawno na TikToku pojawił się film przedstawiający poszczególne pozycie kocich uszu z objaśnieniem ich znaczenia.
Kot domowy – krótka historia
Kot należy do grupy ssaków drapieżnych z rodziny kotowatych. Zwierzę to zostało udomowione około 9,5 tys. lat temu. Kot domowy jest przodkiem kota nubijskiego.
Około 2000 roku p.n.e. w starożytnym Egipcie popularne stało się hodowanie kota. Egipcjanie uznawali go za postać świętą i utożsamiali go z boginią miłości i radości Bastet. Natomiast zwłoki kotów były mumifikowane.
W Germanii z kolei kot utożsamiany był z Freją, boginią płodności poruszającą się powozem, którego zaprzęg stanowiły właśnie koty. Z biegiem czasu koty zaczęto wykorzystywać także do tępienia gryzoni.
Kocia mowa uszu – co oznaczają te pozycje?
Na nagraniu zamieszczonym w sieci znalazły się przykłady 4 charakterystycznych pozycji uszu kota:
Pozycja neutralna – uszy są wyprostowane, a jednocześnie delikatnie zwrócone w bok – to oznaka zrelaksowania
Uszy skierowane w górę – oznaczają zainteresowanie i koncentrację. Pozycja ta pojawia się, gdy kot uważnie obserwuje otoczenie i gromadzi informacje na jego temat
Pozycja „samolotu” z uszami na boki – takie ustawienie oznacza, że zwierzę czuje się niekomfortowo
Uszy przylegające do ciała – ta pozycja oznacza strach lub gotowość do ataku. Zwrócenie uszu w tył daje mu czas na obronę.
Warto uważnie przyglądać się naszym zwierzętom, aby w odpowiednim momencie zareagować. Żadnych sygnałów, nawet takich, które wydają się naturalne, nie należy lekceważyć. Kiedy decydujemy się na przygarnięcie, kota, psa czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia, to na nas spoczywa obowiązek opiekowania się nim i zadbania nie tylko o jego zdrowie, ale także poczucie bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać.
Anna Marciszewicz
Fot: Canva