Poszukiwacze muszą poczekać

O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o uchyleniu ustawy z dn. 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w tekście poniżej

20 marca 2024 roku do Sejmu wpłynął projekt ustawy o uchyleniu ustawy z dn. 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pod projektem podpisali się posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego – Trzeciej Drogi oraz niezrzeszeni.

Nowelizacja z 13 lipca 2023 roku

Oficjalnie celem nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami było zwiększenie bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego. Tajemnicą poliszynela pozostaje fakt, iż chodziło głównie o zliberalizowanie przepisów dotyczących poszukiwań zabytków przy pomocy urządzeń elektronicznych (głównie wykrywaczy metali), o co zabiegają od dłuższego różne organizacje powiązane ze środowiskiem poszukiwaczy skarbów.

Kontrola urzędów konserwatorskich jest niezbędna

W uzasadnieniu złożonego projektu możemy przeczytać: “Amatorskie poszukiwania zabytków to zjawisko globalne, które może wspomagać i nierzadko wspomaga z powodzeniem badania naukowe. Aktywność ta musi jednak pozostawać pod ścisłą kontrolą urzędów konserwatorskich, w przeciwnym razie stanowić będzie realne zagrożenie dla zabytków”.

“Dziedzictwo archeologiczne ma nieodnawialny charakter. Jego niszczenie i rabowanie pozbawia możliwości prowadzenia badań naukowych, uszczupla bezpowrotnie dziedzictwo narodowe. Przyjęte nowelizacją z 13 lipca 2023 r. zmiany ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w żaden sposób nie służą eliminacji sygnalizowanych przez autorów nowelizacji błędów i braków”.

Podpis prezydenta

25 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z dnia 12 kwietnia 2024 roku zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.Nie uchyla ona nowelizacji z lipca 2023 roku, wprowadza natomiast roczne vacatio legis, którego celem jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z nowymi przepisami i przygotowanie do ewentualnych zmian, jakie mogą wynikać z ich wejścia w życie.

Ustawa wejdzie zatem w życie 1 maja 2025 roku.

Piotr Zarośliński

Fot: Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *