18 września, 2024
Lifestyle

Niemcy: Spada popularność hulajnóg elektrycznych. Kolejne miasta wycofują ten środek transportu

Hulajnoga elektryczna nazywana też e – hulajnogą jest pojazdem z grupy jednośladowych. Pierwsze takie pojazdy pojawiły się w 2017 roku w Kalifornii. Jednak ostatnio ich popularność zaczęła spadać. Dlaczego?

Hulajnoga elektryczna lub też e – hulajnoga jest stosunkowo nowoczesnym środkiem transportu. Ostatnio coraz bardziej tracą na popularności. Władze jednego z niemieckich miast właśnie podjęły decyzję o wycofaniu ich z użytku.

Rodzaje hulajnóg elektrycznych

Istnieją dwa rodzaje hulajnóg elektrycznych:

  • hulajnoga off-road – przystosowana do jazdy off-roadowej. Choć parametrami zbliżona jest do skutera elektrycznego, to jednak ze względu na swoją wielkość pozostaje hulajnogą elektryczną. Napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy ok 5400 W. To daje możliwość zwiększenia prędkości od 30 do 90 km/h
  • hulajnoga miejska – przeważnie może osiągać prędkość do 25 km/h.

Hulajnogi elektryczne przestają budzić zainteresowanie wśród społeczeństwa

Hulajnoga elektryczna to dziś jeden z najpopularniejszych środków transportu. Napotykamy je na ulicach wielu miast w Polsce. Użytkownikami są najczęściej osoby młode. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu konkretnych przepisów związanych z ich użytkowaniem. Chodzi tu o określenie dróg przeznaczonych do jazdy nimi oraz maksymalnej dozwolonej prędkości.

Okazuje się jednak, że coraz mniej osób korzysta z tego środka transportu, a władze kolejnych miast chcą absolutnego ich wycofania.

Początki zmian

Kwestia dotycząca wycofania hulajnóg elektrycznych zyskała jeszcze większy rozgłos za sprawą referendum w Paryżu, w którym mieszkańcy miasta \”zagłosowali\” za ich usunięciem. Tak też się stało. Hulajnogi na zawsze zniknęły z ulic stolicy Francji.

Za przykładem Francji poszły kolejne państwa Europy. Kolejnym miastem, w którym zrezygnowano z produkowania hulajnóg elektrycznych jest Gelsenkirchen – jedno z niemieckich miast.

Dlaczego wycofują hulajnogi elektryczne?

Główną przyczyną decyzji o zlikwidowaniu hulajnóg elektrycznych jest ich niewłaściwe parkowanie przez użytkowników. Często zdarza się, że przechodzimy wąskim chodnikiem, a tu nagle na środku stoi hulajnoga, czasem nawet leży.

Pierwotnie władze niemieckiego Gelsenkirchen chciały wprowadzić obowiązek sprawdzania tożsamości osób kierujących tymi pojazdami. Ostatecznie jednak ze względu na ochronę prywatności nie wprowadzono takiej zasady. Jednak nie przedłużono umowy na wynajem tych pojazdów, co doprowadziło do ich ostatecznego zniknięcia.

Czy w Polsce możliwy jest taki zakaz?

Cena za wynajem hulajnóg elektrycznych rośnie, to powoduje, że zainteresowanie nimi maleje. Ponadto wciąż nie ma żadnych regulacji dotyczących korzystania z tych jednośladów. Wszystko wskazuje więc na to, że jednak władze naszego kraju również wprowadzą taki zakaz.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *