16 września, 2024
Lifestyle

Negatywny wpływ telefonów komórkowych na osiągnięcia w edukacji

Szwecja, jeśli chodzi o technologię i jej wykorzystanie w edukacji, jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów. Dziś jednak władze tego kraju zadecydowały o odejściu od tego zwyczaju. Zmiany mają dotyczyć nie tylko książek i zeszytów, ale także zabawek elektronicznych.

W 2018 roku w Szwecji powstała koncepcja, której celem było doskonalenie szwedzkiej młodzieży w korzystaniu z technologii. Lokalny rząd jednak wydał decyzję o jej wstrzymaniu. Co więcej z przedszkoli zniknęły nawet zabawki elektroniczne.

Nie ulega wątpliwości, że pandemia covid-19, która niedawno opanowała niemal cały świat pozostawiła po sobie wiele negatywnych skutków. Chodzi tu nie tylko o kontakty międzyludzkie, ale także kwestię edukacji. Według publikacji szwedzkiego dziennika z 2022 roku jest to jedna z przyczyn spadku wyników w nauce wśród piętnastoletniej młodzieży. Z raportu OECD jasno wynika, że korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci znacząco wpływa na ich wyniki testów z matematyki.

Jednak, jak twierdzi niemiecki polityk Schleicher, zależność między zamknięciem szkół, a brakiem wiedzy nie jest tak duża jak między korzystaniem z telefonów komórkowych, a obniżeniem wyników w nauce.

Zakaz smartfonów pod groźbą konfiskaty

Udowodniono, że 65% uczniów korzystających z urządzeń elektronicznych nie potrafiło skupić się na lekcjach matematyki. 59% z nich stwierdziło, że przeszkadzali im koledzy. U młodzieży zaobserwowano także trudności w rozumieniu tekstu. Co ciekawe, nawet oni przyznają, że \”czują się uzależnieni od smartfonów\” i że \”źle się czują, gdy muszą odłożyć telefony\”.

Nie odkryto jednak powiązania między korzystaniem przez uczniów z telefonów podczas lekcji w celach edukacyjnych pod nadzorem nauczyciela, a pogorszeniem wyników. Eksperci OECD zwracają uwagę, że problem tkwi w sposobie, w jaki młodzież korzysta z telefonów, odrabiając lekcje lub podczas lekcji w szkole. W szkołach ponownie pojawią się podręczniki, a sprawdziany znów będą przeprowadzane metodą tradycyjną, czyli w wersji papierowej, bez pomocy sprzętów elektronicznych.

Zmiany wprowadzają także takie kraje jak Dania oraz Norwegia.

Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *