Nastoletni Maciej Pytka uczęszczający do Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych jest twórcą aplikacji, która może zrewolucjonizować funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Za jej wynalezienie otrzymał prestiżową nagrodę \”Maturalny Nobel\” przyznawaną najzdolniejszej młodzieży z całej Polski.
– Kiedy byłem małym dzieckiem, chciałem zostać artystą. Chciałem mieć swojego vana i podróżować ze swoją koleżanką po świecie. Ona miała szkicować, a ja miałem nadawać temu kolorów i życia. Potrzebowałem kogoś, z kim stworzyłbym zgrany zespół. Teraz pozwólcie, że się przedstawię – nazywam się Maciej Pytka – takie słowa rozpoczynają przemowę nastolatka podczas odbierania Maturalnego Nobla.
Nagrodę przyznaje się za osiągnięcia dla najzdolniejszej młodzieży ze szkół średnich, którzy swoimi działaniami “wpływają pozytywnie na świat”. Mowa tu o inicjatywach wprowadzających innowacje w codziennym funkcjonowaniu lokalnej społeczności. Wyróżnienie dla Macieja Pytki to m.in. aplikacja dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Symptoms, innowacja dla osób niepełnosprawnych
– Symptoms wykorzystuje język obrazkowy, animacyjny, gestów i skojarzeń. Przy pomocy modelu 3D człowieka, użytkownicy mogą wybrać miejsce dolegliwości, bólu. Następnie przy pomocy stworków inspirowanych bajką „W głowie się nie mieści”, mogą wyrazić, co czują w danym miejscu np. swędzenie, pieczenie, kłucie itp. Jest to też inspirowane tinderem, taki symptom matching – wyjaśnia Maciej.
Koncepcja powstania aplikacji wiąże się z ustaleniami nastolatka na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jego zdaniem zostały one trochę zapomniane. Obecnie obowiązujące systemy komunikacyjne zaspokajają jedynie podstawowe potrzeby. Wynaleziona przez chłopaka ma ułatwić życie nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również lekarzom, czy terapeutom z nimi współpracującymi.
– Osoby niewerbalne, z niepełnosprawnością intelektualną, mają często problemy z wyrażaniem swoich uczuć i emocji. W tym podczas wizyt u lekarzy, terapeutów, czy nawet w szkole. W medycynie 1 na 20 pacjentów ulega błędnej diagnozie spowodowanej złą komunikacją. Są to statystyki z USA, gdzie wizyta trwa dwukrotnie dłużej niż w Polsce – wyjaśnia \”noblista\”.
Druk 3D z… ziemniaka
Nad projektem pracował zespół złożony z pięciu osób. Wspomagało ich grono ekspertów. Aplikacja, którą stworzyli, obecnie jest na etapie testów. Pierwsza wersja planowo powinna ukazać się w przeciągu miesiąca. Grupa badaczy nie spoczęła na laurach i w międzyczasie opracowali model 3D z ziemniaka. Jest to szansa na zrewolucjonizowanie sposobu spojrzenia na plastik. Noblista nie ukrywa, że nagroda bardzo go cieszy i motywuje do dalszej pracy nad wynalazkami, a jak sam mówi, “Kreatywność jest tutaj nieoceniona. Lubię kombinować, a pomysłów mi nie brakuje”.
Naszemu młodemu “nobliście” życzymy dalszych sukcesów i powodzenia.
Autorka: Sylwia Zaroślińska
Fot. https://informacje.pl/nastolatek-z-lublina-nagrodzony-noblem/