8 września, 2024
Inne Lifestyle

Najmniejsza armia świata

gwardia szwajcarska ciekawostki
\\\"\\\"

Odkrywamy tajemnice Gwardii Szwajcarskiej. Fakty i ciekawostki dotyczące straży przybocznej papieża.

Historia

22 stycznia 1506 roku do Rzymu wkroczyło pierwszych 150 gwardzistów. Zostali oni zwerbowani zaledwie rok wcześniej na polecenie papieża Juliusza II. Fundatorem całego przedsięwzięcia był Jakob Fugger – finansista i przedsiębiorca z Augsburga. Szwajcarów wybrano ze względu na panującą wówczas “modę” na posiadanie tego typu oddziałów strażniczych. Byli oni bowiem uważani za wyjątkowo dobrych i zdyscyplinowanych żołnierzy. Patronem Gwardii mianowano rzymskiego męczennika św. Sebastiana.

Kategorie doboru gwardzistów i ich liczebność

Żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej mogą zostać jedynie katoliccy obywatele Szwajcarii. W momencie dołączenia do papieskiej straży muszą być kawalerami o dobrej opinii. Dodatkowym wymogiem jest odbyta służba wojskowa w swoim kraju pomiędzy 19 – 30 rokiem życia. Muszą też mierzyć powyżej 174 cm. Służba zasadnicza w Gwardii Szwajcarskiej trwa dwa lata. Istnieje możliwość jej przedłużenia.

Liczebność Gwardii to obecnie 135 żołnierzy. Stanowi ona aż 10% populacji Watykanu. Papież Jan Paweł II nazwał z tego powodu Watykan “najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata”. Nazywana jest również najmniejszą armią świata.

Zadania stawiane przed Gwardią

Podstawowymi zadaniami stawianymi przed Gwardią Szwajcarską są: ochrona papieża i Pałacu Apostolskiego oraz sprawowanie funkcji reprezentacyjno – honorowych. Prócz tego gwardziści strzegą granic Watykanu, a także towarzyszą papieżowi w zagranicznych pielgrzymkach.

Święto Gwardii Szwajcarskiej

Żołnierze straży przybocznej papieża w swojej ponad 500-letniej historii stoczyli tylko jedną bitwę. 6 maja 1527 roku na stopniach bazyliki św. Piotra zmierzyli się z najemnikami cesarza Karola V, który najechał i splądrował Rzym. Dzięki Szwajcarom papież Klemens VII zdołał schronić się w zamku Świętego Anioła. W zgodzie z dewizą Gwardii, która brzmi “Dzielny i Wierny”, w walce poległo 147 z 189 gwardzistów.

Na pamiątkę tych wydarzeń 6 maja obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej. Papież przyjmuje wtedy gwardzistów na prywatnej audiencji. Na Dziedzińcu św. Damazego odbywa się też parada, podczas której nowoprzyjęci gwardziści składają uroczystą przysięgę.

Autor: Piotr Zarośliński

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *