22 października, 2024
Inne Lifestyle

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

\\\"\\\"

Boże Narodzenie coraz bliżej. Widać to nie tylko w sklepach, ale i w domach. Niektórzy już nawet ubrali swoje choinki, aby ten czas trwał jak najdłużej. Zielone drzewko wygląda przepięknie udekorowane w kolorowe światełka, włosy anielskie i mieniące się łańcuchy. Na każdej choince nie może także zabraknąć bombek. A jeśli interesuje nas to, jak powstają, warto odwiedzić Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Krótka historia z bombką

W dawnych czasach ozdobami choinkowymi były jabłka i orzechy. Pierwsze szklane bombki powstały w Niemczech w XIX wieku i były efektem „biedy”. Według legendy, biedny niemiecki rzemieślnik – Hans Greiner – wydmuchał ozdoby ze szkła, ponieważ nie było go stać na te tradycyjne z jabłek i orzechów. Szklane wydmuszki były po prostu tańsze.

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie to miejsce, w którym szklane ozdoby są najważniejszymi eksponatami. Ich ilość poraża, a różnorodność zachwyca.

Historia muzeum

To wyjątkowe miejsce na mapie Polski powstało w 2012 roku. Jego założyciel, Janusz Biliński, od lat zajmuje się tworzeniem tradycyjnych ozdób choinkowych – ręcznie malowanych. Początki muzeum w Nowej Dębie są związane z jego prywatną kolekcją. Biliński zbierał te kruche i piękne ozdoby w celu ich przechowywania dla przyszłych pokoleń. Owocem jego pasji kolekcjonerskiej jest właśnie muzeum.

Muzeum znajduje się w aktualnie działającej fabryce. Cały zbiór liczy około kilku tysięcy ozdób. Część z nich umieszczona jest już na choinkach, więc możemy je podziwiać na zielonym drzewku. Wystawy choinkowe są tematyczne. Mamy choinkę w stylu amerykańskim, francuskim, skandynawskim czy staropolskim. Prezentowane bombki są nie tylko tradycyjnie okrągłe. Są również w kształcie mikołaja, bałwanka, rybki, owadów, serca, żaglówki czy samochodów. Występują także w różnych kolorach i z różnymi zdobieniami. Cała kolekcja zachwyca swoją różnorodnością, przez co staje się niepowtarzalna.

Dostępne dla zwiedzających

Szczególnie w okresie przedświątecznym Nowa Dęba jest celem szkolnych wycieczek. Uczniowie mogą zwiedzić wtedy fabrykę, podglądając cały proces powstawania i zdobienia bombki. Następnie podczas warsztatów dekorują własne szklane kule. Zabierają je potem ze sobą. To unikatowa pamiątka, którą można nawet podpisać swoim imieniem przy pomocy specjalnego brokatu i kleju. Na miejscu jest także możliwość dokupienia innych bombek, a jest, z czego wybierać.

Bombki, które „idą” w świat

Bombki z Nowej Dęby cieszą się popularnością nie tylko w Polsce. Są bowiem znane na całym świecie, np. w Japonii, Kanadzie, USA, Anglii i Francji. Rocznie jest produkowanych około 3 miliony bombek, z czego dziennie około 3 tysiące. Polska słynie więc z ich produkcji. Muzeum Bombek Choinkowych to niewątpliwie miejska atrakcja i znak rozpoznawczy Nowej Dęby.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://muzeumbombki.pl

Autor: Wioleta Nowicka

Fot. https://muzeumbombki.pl/historia.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *