25 lipca, 2024
Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Edukacji

\\\"\\\"

Edukacja towarzyszy nam od wielu wieków. Już pierwsi ludzie uczyli się wytwarzać prąd, zdobywać pożywienie polując na dzikie zwierzęta oraz różnego rodzaju narzędzia. Dziś ma ona również ogromne znaczenie. Dzięki niej rozwijamy się i zdobywamy coraz to nowe doświadczenia.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Edukacji

Na dziś wypada Międzynarodowy Dzień Edukacji. Święto to co roku obchodzone jest właśnie 24 stycznia, a jego celem jest poświęcenie uwagi jednemu z najważniejszych, a jednocześnie nieodłącznych życiowych procesów, jakim jest edukacja. Data ta została ustanowiona 3 grudnia 2018 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest zatem dopiero od 6 lat.

Edukacja umożliwia nam ogólny rozwój, co pozwala w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Dzięki niej zdobywamy umiejętności niezbędne nie tylko w codziennym życiu prywatnym, ale także zawodowym. To powoduje wzrost naszego potencjału. Jej popularyzacja znacząco wpływa m.in. na spadek ubóstwa oraz poprawę zdrowia. Oprócz tego prowadzi także do propagowania szacunku do praw człowieka, jakim jest w tym przypadku bez wątpienie niezbywalne prawo do nauki.  

Krótka historia

30 listopada 2018 r. miało miejsce spotkanie mające na celu przede wszystkim pobudzenie do przyjęcia uchwały dotyczącej ustanowienia dnia 24 stycznia Międzynarodowym Dniem Edukacji. Pierwsze wydarzenie z tym związane obchodzono w 2019 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Tematem przewodnim była edukacja jako kluczowy czynnik inkluzji oraz wzmocnienia społecznego. Z kolei temat drugich obchodów stanowiła nauka dla ludzi, dla ludzi, planety oraz dobrobytu i pokoju. Hasłem trzeciego z nich była odbudowa oraz przywrócenie życia edukacji dla pokolenia covid-19. 25 stycznia natomiast odbyło się spotkanie zorganizowane przez UNESCO w Paryżu, biuro Organizacji w Nowym Jorku, Sekretariat ONZ, Globalne Partnerstwo na rzecz Edukacji oraz Centrum Studiów Interdyscyplinarnych. Zostały na nim poruszone poszczególne zagadnienia: pierwszym z nich byli bohaterowie uczenia się, drugim innowacje, a trzecim i ostatnim – finanse. Spotkanie to odbyło się w formule on-line za pomocą komunikatora Zoom.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *