25 lipca, 2024
Lifestyle Podróże

Malta – jakie tajemnice skrywa wyspa

\\\"\\\"


Malta, to niewielka wyspa leżąca zaledwie 81 kilometrów od Sycylii, 286 km od wybrzeży Afryki. Jej długość to ok. 30, a szerokość do 20 kilometrów. Początki cywilizacji na jej terenie są obszarem głębokich badań.

Szacuje się, że koło 3500 lat p.n.e. w miejscowości Ġgantija na wyspie Gozo (druga pod względem wielkości archipelagu) wzniesiono świątynię, która jest starsza o tysiąc lat od piramid w Egipcie.

Krótka historia Malty

Wyspiarskie państwo na początku XIX wieku stało się kolonią brytyjską. W 1947 r. uzyskało autonomię wewnętrzną, w 1963 r. proklamowano powstanie państwa, które rok później uzyskało częściową niepodległość. Przywołane daty są dla turystów ważne, gdyż pozwalają zrozumieć, z czego wynikają podobieństwa do Wielkiej Brytanii. Malta to piękny kraj. Zwiedzający odnajdują w nim wiele dobrze zachowanych zabytków przypominających bogatą historię. Obok stolicy, Valetty, na czoło wysuwa się Mdina, dawna stolica leżąca w centralnej części wyspy. Teren współczesnego miasta Mdina zamieszkany był już w głębokiej starożytności, na początku IV tysiąclecia p.n.e.

Pierwszą warowną osadę, na jednym z najwyższych wzniesień wyspy, możliwie najbardziej odległym od morza, założyli Fenicjanie około 700 lat p.n.e. Kiedy Malta dostała się pod władzę Cesarstwa Rzymskiego, w Mdinie powstał pałac rzymskiego gubernatora. Mdina nazywana jest Silent City – Milczące Miasto. Rzeczywiście, jego klimat odpowiada temu określeniu. W gronie podróżników krąży opinia, że kto nie spędził pół dnia w Mdinie, ten nie był na Malcie. Będąc w dawnej stolicy, warto poświęcić czas na zwiedzenie graniczącego z nią Rabatu.

\\\"\\\"

Fauna i flora

Piękne miasta to niejedyne bogactwo turystyczne śródziemnomorskiego kraju. Jest nim także przyroda, a głównie przepiękne krajobrazy nadmorskie. Klify na Malcie są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Fantastyczne, wysokie, pionowe skalne ściany brzegu morskiego spotyka się również w południowej części wyspy Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu. Maltańskie klify są na wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uznanie czeka w sumie siedem miejsc, które z już wpisanymi utworzą silną grupę dziesięciu.

Malta na ekranie

Urodę Malty docenili reżyserzy z całego świata. Plenery filmowe znalazły tutaj takie kinowe hity jak Gladiator, Troja czy Hrabia Monte Christo. Pobyt na Malcie, to jedna z ciekawszych form wypoczynku w Europie. Choć wyspa nie obfituje w piaszczyste plaże, to można je na niej odnaleźć i opalać się podczas słonecznych dni, zdarzających się tu przez większą część roku. Kiedy w Europie zadomowi się zima, na Malcie temperatury są umiarkowane, w granicach 14-18 stopni C. Czyni to wyspę szalenie atrakcyjną – można wypełniać czas spacerami po nadmorskich promenadach bądź brzegami klifowymi. Alternatywą w dni mniej pogodne jest zwiedzanie przepięknych miast, takich jak:

  • Valetta,
  • Mdina,
  • Rabat,
  • Viktoria (Gozo),
  • Sengelea,
  • Vittoriosa i inne.

Do ciekawych miejsc można dotrzeć łatwo i szybko. W zależności od tego, w jakiej części wyspy się przebywa, czas nie przekracza godziny. W przypadku wypadu na Gozo, prom płynie 30 minut.

\\\"\\\"

Środki komunikacji na wyspie

Na wyspie funkcjonuje dobrze zorganizowana publiczna komunikacja autobusowa, dowożąca turystów w każdy zakątek. Bilet jednorazowy kosztuje w sezonie letnim 2 euro, w sezonie zimowym 1,5 i pozwala podróżować z przesiadkami przez 2 godziny. Najczęściej kupowanym przez turystów biletem jest 7-dniowa karta wieloprzejazdowa, pozwalająca podróżować do woli wszystkimi liniami na Malcie i Gozo. Jej koszt w przeliczeniu na złotówki to blisko 150 zł.

Maltańczycy należą do ludzi bardzo pogodnych i miłych. Ze względu na długi okres panowania Anglików, kuchnia, a szczególnie śniadania, przypomina wyspiarską. W trakcie serwowanych w hotelach obiadokolacji zauważalne są wpływy kuchni pobliskich Włoch. Wyspa jest terenem bezpiecznym, wolnym od napięć towarzyszących w ostatnich latach wielu regionom Europy.

\\\"\\\"


Autor: Mirosław Sznajder
Autor wspomnień tegoroczne święta spędza na Malcie, zaprasza na nasz profil Facebookowy, na którym „na żywo” dowiecie się, jak ten okres przebiega na śródziemnomorskiej wyspie.

Fot. Archiwum prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *