Malta, to niewielka wyspa leżąca zaledwie 81 kilometrów od Sycylii, 286 km od wybrzeży Afryki. Jej długość to ok. 30, a szerokość do 20 kilometrów. Początki cywilizacji na jej terenie są obszarem głębokich badań.
Szacuje się, że koło 3500 lat p.n.e. w miejscowości Ġgantija na wyspie Gozo (druga pod względem wielkości archipelagu) wzniesiono świątynię, która jest starsza o tysiąc lat od piramid w Egipcie.
Krótka historia Malty
Wyspiarskie państwo na początku XIX wieku stało się kolonią brytyjską. W 1947 r. uzyskało autonomię wewnętrzną, w 1963 r. proklamowano powstanie państwa, które rok później uzyskało częściową niepodległość. Przywołane daty są dla turystów ważne, gdyż pozwalają zrozumieć, z czego wynikają podobieństwa do Wielkiej Brytanii. Malta to piękny kraj. Zwiedzający odnajdują w nim wiele dobrze zachowanych zabytków przypominających bogatą historię. Obok stolicy, Valetty, na czoło wysuwa się Mdina, dawna stolica leżąca w centralnej części wyspy. Teren współczesnego miasta Mdina zamieszkany był już w głębokiej starożytności, na początku IV tysiąclecia p.n.e.
Pierwszą warowną osadę, na jednym z najwyższych wzniesień wyspy, możliwie najbardziej odległym od morza, założyli Fenicjanie około 700 lat p.n.e. Kiedy Malta dostała się pod władzę Cesarstwa Rzymskiego, w Mdinie powstał pałac rzymskiego gubernatora. Mdina nazywana jest Silent City – Milczące Miasto. Rzeczywiście, jego klimat odpowiada temu określeniu. W gronie podróżników krąży opinia, że kto nie spędził pół dnia w Mdinie, ten nie był na Malcie. Będąc w dawnej stolicy, warto poświęcić czas na zwiedzenie graniczącego z nią Rabatu.
Fauna i flora
Piękne miasta to niejedyne bogactwo turystyczne śródziemnomorskiego kraju. Jest nim także przyroda, a głównie przepiękne krajobrazy nadmorskie. Klify na Malcie są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Fantastyczne, wysokie, pionowe skalne ściany brzegu morskiego spotyka się również w południowej części wyspy Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu. Maltańskie klify są na wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uznanie czeka w sumie siedem miejsc, które z już wpisanymi utworzą silną grupę dziesięciu.
Malta na ekranie
Urodę Malty docenili reżyserzy z całego świata. Plenery filmowe znalazły tutaj takie kinowe hity jak Gladiator, Troja czy Hrabia Monte Christo. Pobyt na Malcie, to jedna z ciekawszych form wypoczynku w Europie. Choć wyspa nie obfituje w piaszczyste plaże, to można je na niej odnaleźć i opalać się podczas słonecznych dni, zdarzających się tu przez większą część roku. Kiedy w Europie zadomowi się zima, na Malcie temperatury są umiarkowane, w granicach 14-18 stopni C. Czyni to wyspę szalenie atrakcyjną – można wypełniać czas spacerami po nadmorskich promenadach bądź brzegami klifowymi. Alternatywą w dni mniej pogodne jest zwiedzanie przepięknych miast, takich jak:
- Valetta,
- Mdina,
- Rabat,
- Viktoria (Gozo),
- Sengelea,
- Vittoriosa i inne.
Do ciekawych miejsc można dotrzeć łatwo i szybko. W zależności od tego, w jakiej części wyspy się przebywa, czas nie przekracza godziny. W przypadku wypadu na Gozo, prom płynie 30 minut.
Środki komunikacji na wyspie
Na wyspie funkcjonuje dobrze zorganizowana publiczna komunikacja autobusowa, dowożąca turystów w każdy zakątek. Bilet jednorazowy kosztuje w sezonie letnim 2 euro, w sezonie zimowym 1,5 i pozwala podróżować z przesiadkami przez 2 godziny. Najczęściej kupowanym przez turystów biletem jest 7-dniowa karta wieloprzejazdowa, pozwalająca podróżować do woli wszystkimi liniami na Malcie i Gozo. Jej koszt w przeliczeniu na złotówki to blisko 150 zł.
Maltańczycy należą do ludzi bardzo pogodnych i miłych. Ze względu na długi okres panowania Anglików, kuchnia, a szczególnie śniadania, przypomina wyspiarską. W trakcie serwowanych w hotelach obiadokolacji zauważalne są wpływy kuchni pobliskich Włoch. Wyspa jest terenem bezpiecznym, wolnym od napięć towarzyszących w ostatnich latach wielu regionom Europy.
Autor: Mirosław Sznajder
Autor wspomnień tegoroczne święta spędza na Malcie, zaprasza na nasz profil Facebookowy, na którym „na żywo” dowiecie się, jak ten okres przebiega na śródziemnomorskiej wyspie.
Fot. Archiwum prywatne