19 września, 2024
Zdrowie

Koniec z jednorazowymi  e-papierosami 

zakaz e-papierosów

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w związku z którymi ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Najgorsze niebezpieczeństwo związane jest z niewiedzą nastolatków, czym może skutkować ”wapowanie”. 

Jak wskazują ostanie dane, aż 64% młodzieży, w tym osób nieletnich miało z nimi kontakt. Choć oficjalnie osoby poniżej 18 roku życia nie powinny mieć do nich dostępu. 

„Są kolorowe, zachęcające, łatwo dostępne, starsi kupują młodszym, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa tego produktu. Palącą e-papierosy młodzież widać dosłownie na każdym kroku” – czytamy na jednym z forum. 

Szykują się poważne zmiany

Jak zaznaczyła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, zależy jej na jak najszybszym wprowadzeniu zakazu. 

„Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi; w Ministerstwie Zdrowia, z departamentem zdrowia publicznego i lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów” – podkreśliła Izabela Leszczyna. 

Jak wskazuje są dwie możliwości, które mogą zostać w tym celu wykorzystane. Sytuacja ta może zostać rozwiązana przez zarządzenie Głównego Inspektora Sanitarnego, który wskazałby na szkodliwość tego typu produktu. Drugim wyjściem jest ustawa.

Rozpoczęto pracę nad projektem nowelizacji ustawy, która na wdrożyć unijną dyrektywę dotyczącą nowatorskich wyrobów tytoniowych.  Zakaz może zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. Zakaz chcą wprowadzić także inne kraje – Australia, Francja, Niemcy i Nowa Zelandia. 

Nie tylko nikotyna uzależnia 

Jak podaje WHO w e-papierosach znajdują się bardzo niebezpieczne związki – w tym substancja słodząca sukraloza, która jest silnie uzależniająca. Sukraloza trafiając do płuc może działać rakotwórczo, a także prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Warto podkreślić, że 90% produktów trafia do nas z rynku Chińskiego, i nie są w żaden sposób kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa. 

Statystyki przerażają 

Gwałtowny wzrost sprzedaży  jednorazowych e-papierosów, będzie miał przełożenie na stan zdrowia młodzieży. Statystyki porażają – W 2022r. sprzedano 32 mln sztuk, a rok później aż 3 razy więcej. 

Obecnie rynek ten jest wart 2 mld zł. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce, jeżeli chodzi o sprzedaż tego typu produktu. 

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *