Na cellulit, zwany też lipodystrofią, mogą cierpieć osoby w każdym wieku i o każdym typie sylwetki. Jego występowanie nie zawsze wiąże się z nadwagą, dlatego dotyczy również osób bardzo szczupłych. Cellulit usuwa się na różne sposoby. Aby skutecznie z nim walczyć, ważne jest zrozumienie, w jaki sposób powstał. Nieodpowiednie ćwiczenia, złe odżywianie czy zaburzenia hormonalne to najczęstsze przyczyny jego występowania.
Sposobów na walkę z cellulitem jest wiele, ale najlepszą, najtańszą i najskuteczniejszą metodą jest zdrowa dieta, a także regularne ćwiczenia. Ale to nie wszystko, bo nowoczesna kosmetologia umożliwia nieinwazyjne oraz skuteczne metody pozbycia się \\\”pomarańczowej skórki\\\”.
Jak powstaje cellulit?
Cellulit powstaje wskutek równomiernie rozproszonej tkanki tłuszczowej. Wynika to ze złej diety lub niezdrowego trybu życia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na występowanie \\\”pomarańczowej skórki\\\” są uwarunkowania genetyczne. Problem dotyczy głównie kobiet. Powstawanie cellulitu powoduje ucisk tłuszczu na tkankę łączną otaczającą komórki tłuszczowe naszego organizmu. Stąd też biorą się nierówności widoczne gołym okiem na skórze. Uda, pośladki i brzuch to miejsca, gdzie cellulit pojawia się najczęściej. Czasami występuje również na ramionach.
Cellulit a prawidłowe odżywianie
Osoba rozpoczynająca walkę z „pomarańczową skórką” powinna spożywać wyłącznie proste, nieprzetworzone produkty. Dobrze byłoby, gdyby typowy jadłospis składał się przede wszystkim z dużej ilości świeżych (sezonowych) produktów bogatych w błonnik, witaminy i minerały. Warto unikać słodyczy, tłustych mięs i białego pieczywa. Ich zamiennikami mogą być chude mięso oraz ryby. Równie ważny jest sposób przyrządzania potraw. Zaleca się głównie gotowanie i pieczenie zamiast smażenia.
Warto także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu; woda i zielona herbata działają cuda w tym zakresie. Specjaliści rekomendują też jedzenie bananów, szparagów oraz kurkumy. Większość z tych produktów pomaga w procesie detoksykacji organizmu, poprawia krążenie i zmniejsza obrzęki. Do swojej diety można wprowadzić także sok z buraków, który obniża poziom cholesterolu. W walce o estetyczny, a także zdrowy wygląd skóry sprawdzają się ponadto ogólnodostępne kosmetyki antycellulitowe. Największą popularnością cieszą się peelingi, kremy i balsamy. Mają za zadanie poprawić elastyczność i gładkość. Powinny być używane często, jednak z zachowaniem zdrowej równowagi. Istnieją bowiem także inne strategie walki z cellulitem, takie jak masaż, pływanie czy zajęcia fitness. Skórę dobrze ujędrnia skakanie na skakance, kręcenie hula hop, a także domowy masażer.
Zabiegi kosmetyczne w walce z cellulitem
Karboksyterapia to jeden z najczęściej polecanych zabiegów usuwania cellulitu. Procedura polega na wstrzyknięciu kontrolowanej ilości medycznego CO2 zarówno śródskórnie, jak i podskórnie. Wymaga to zastosowania delikatnej igły. Dwutlenek medyczny to czysty gaz, który gwarantuje zarówno skuteczność zabiegu, jak i jego bezpieczeństwo. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a przepływ krwi wzrasta. Poprawia to mikrokrążenie i dotlenia skórę. Efektem zabiegu jest kontrolowana reakcja zapalna, która stymuluje produkcję kolagenu. Oprócz leczenia cellulitu, karboksyterapię stosuje się również w niwelowaniu rozstępów, podwójnego podbródka, nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz w celu poprawy jędrności i elastyczności skóry.
Karboksyterapia, czyli odmładzanie skóry dwutlenkiem węgla to najnowocześniejsza, wysoce wydajna i elastyczna procedura. Stanowi doskonałą alternatywę w walce z niedoskonałościami i jest przez uważana ekspertów za prawdziwy przełom w dziedzinie kosmetologii estetycznej. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu zabiegowi możemy cieszyć się wymarzoną sylwetką oraz szybko i bezinwazyjnie poprawić swoją kondycję fizyczną. Brak jędrności skóry, rozstępy i cellulit to już przeszłość!
Co jeszcze warto wiedzieć?
Zabieg karboksyterapii jest mało inwazyjny. Dzięki niemu usuwa się wszystkie czynniki, które przyczyniają się do rozwoju cellulitu. Terapia poprawia krążenie limfy, co wspomaga detoksykację tkanek, mikrokrążenie i odżywienie komórek. Zmniejsza również tkankę tłuszczową i zwłóknienia. W walce z cellulitem karboksyterapię można stosować samodzielnie lub w połączeniu z terapią ultradźwiękami.
Autor: Krystyna Kowalska