2 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Introwertyka. Z tej okazji przyjrzyjmy się bliżej osobom mającym ten typ osobowości. Szacuje się, że introwertycy stanowią 25-40% społeczeństwa.
Klasyfikacji typów osobowości dokonał szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. W swojej pracy naukowej \\\”Typy psychologiczne\\\” przyjął za wyznacznik wskazujący na rozpoznanie osobowości introwertycznej ogólną energię psychiczną. Wtedy też pojawiły się pojęcia ekstrawertyzmu i introwertyzmu.
Termin introwersja pochodzi od łacińskich słów: intra – wewnątrz i vertere – zwracać się. Introwertyk jest zatem osobą czerpiącą energię ze swojego wnętrza. Osoby te nie potrzebują zewnętrznych bodźców w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy \\\”ładują baterie” w towarzystwie innych. Największą siłę i spokój czerpią z obcowania z samym sobą.
Osobowość introwertyczna i jej cechy
Introwertycy mylnie utożsamiani są przez społeczeństwo z osobami nieśmiałymi. Jest to błędne myślenie, ponieważ, w odróżnieniu od osób nieśmiałych obawiających się reakcji innych, izolacja introwertyków oparta jest na niechęci do stymulacji społecznej. Co ciekawe, budowa mózgu osób z tym typem osobowości różni się od tej u ekstrawertyków. W mózgu introwertyków w sposób nadaktywny funkcjonuje część współczulna układu nerwowego, nazywana także częścią hamującą. Jej wzmożona aktywność może wiązać się z opóźnionymi reakcjami organizmu w odpowiedzi na stresowe sytuacje.
Chociaż introwertycy najlepiej czują się sami ze sobą, w towarzystwie potrafią być naprawdę dobrymi słuchaczami, o ile mają odpowiednich rozmówców. Większa grupa społeczna wywołuje u nich trudności z odnalezieniem się. Nim podejmą jakiekolwiek działanie, długo analizują daną sytuację. Unikają spontanicznych reakcji i wypowiadania się pod wpływem emocji. Podczas pracy potrzebują najczęściej ciszy, która może zapewnić im odpowiednie skupienie.
Introwertycy w relacjach społecznych
Trudności związane z pracą w grupie mogą być dla introwertyków znacznym utrudnieniem przy podejmowaniu pracy zawodowej. Jak wiemy, cecha ta jest bardzo często pożądaną i poszukiwaną przez pracodawców u potencjalnych pracowników. Nie oznacza to oczywiście, że nie mają oni szansy na znalezienie odpowiadającego ich predyspozycjom stanowiska. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może to być utrudnione ze względu na pewne trudności w komunikacji.
Z uwagi na swoją dokładność, skrupulatność czy samodzielność, introwertycy świetnie odnajdą się w branżach: informatycznej, księgowej, czy bankowej. Prezentowane przez nich systematyczność i konsekwencja w działaniu mogą z kolei być pomocne przy aplikowaniu na stanowiska kierownicze. Chociaż wystąpienia publiczne sprawiają im nie lada kłopot, introwertycy to często doskonali mówcy. Ich merytoryczne i techniczne przygotowanie sprawia, że często świetnie odnajdują się w rolach przywódczych.
Chociaż relacje międzyludzkie sprawiają introwertykom trudności, jeśli znajdą odpowiednią osobę, z którą stworzą bliską relację, staną się dla niej oddanymi i troskliwymi partnerami. Aby stworzyć szczęśliwą i trwałą więź, introwertyk nie musi koniecznie wybierać na życiowego partnera osoby o podobnym usposobieniu. Udany związek ma szansę stworzyć również z ekstrawertykiem, choć wtedy wymaga to więcej pracy i kompromisów.
Popularni introwertycy
Wśród gwiazd show-biznesu, polityki czy nauki znajdziemy także wielu introwertyków:
- Barack Obama
- Bill Gates
- Steve Jobs
- Clint Eastwood
- Nicole Kidman
- John Travolta
- Meryl Streep
Skoro więc tak znane i powszechnie lubiane osoby mają osobowość introwertyczną, nie oznacza to absolutnie, że introwertycy powinni trzymać się na uboczu społeczeństwa. Aby jednak funkcjonować w nim na zdrowych zasadach, trzeba na pewno pamiętać, aby zachować zdrowy balans między relacjami z innymi osobami a spoglądaniem wewnątrz siebie.
Autorka: Sylwia Zaroślińska
Fot. Canva