19 września, 2024
Kultura Lifestyle

Gdańsk. Poznaj 7 mniej znanych, ale wartościowych zabytków tego miasta

Gdańsk jest jednym z najbardziej wyjątkowych, polskich miast. Znajduje się w nim wiele ciekawych, zabytkowych miejsc. Przedstawiamy kilka najciekawszych zakątków, które warto odwiedzić.

Gdańsk jest największym pod względem powierzchni miastem położonym w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim. Liczy 486 345 mieszkańców, natomiast jego powierzchnia wynosi 683 km². Gdańsk razem z Gdynią i Sopotem tworzą Trójmiasto.

To wyjątkowe miasto kryje w sobie wiele ciekawych, a także zabytkowych miejsc. Niektóre z nich są bardziej znane, inne mniej. Skupmy się jednak na tych mniej znanych.

Domki osiedla Abegga

Wrzeszcz. To tu między XIX a XX wiekiem z pomocą Fundacji Abegga powstało osiedle ceglanych domków. Budynki te przeznaczone były dla uboższych mieszkańców miasta. Domki są skromne, ale bardzo zgrabne, a ponadto naprawdę ładne.

Biblioteka Gdańska PAN

Budynek neogotycki Biblioteki PAN mieści się na rogu dwóch ulic – Łagiewniki oraz Wałowej. Obiekt został wzniesiony w latach 1902 – 1904. Biblioteka ta powstała na potrzeby Biblioteki Rady, dlatego stanowi niezwykłą skarbnicę wiedzy dla ciekawych historii Gdańska.

Gdańsk: Stara Apteka

Stara Apteka znajduje się przy uliczce Teatralnej, niedaleko Wielkiej Zbrojowni. Została wybudowana w XVII wieku. To właśnie tu niegdyś wyrabiano m.in. proch i granaty.

Schronisko Młodzieżowe

Ta zabytkowa budowla powstała w latach 1938 – 1940. Mieści się na szczycie Biskupiej Góry. Jej projektantem był Hans Riechert, zaś budynek został wzniesiony z polecenia Hitlerjugend. Obiekt był tak duży, że mogło w nim przebywać jednocześnie aż 500 gości. Na rogu budynku znajduje się ceglana figura Neptuna, która jest herbem miasta Gdańsk.

Dom Dobroczynności/Sierociniec

Budowla powstała pod koniec XVII wieku. Zamieszkiwany był również przez bardziej ubogich mieszkańców Gdańska. Tam uczyli się oni wykonywania podstawowych czynności, które umożliwiają godne życie i pozwalają na samodzielne utrzymanie. Od dwóch lat trwa renowacja budynku. Zaplanowano w nim zorganizowanie Domu Literatury.

Kamienna Śluza

To niezwykły zabytek powstały w latach 1619 – 1623. Mieści się na skrzyżowaniu Motławy z miejską fosą, pomiędzy bastionami Wilk oraz Żubr. Dawniej śluza służyła do stabilizowania poziomu wody w fosach. To wyjątkowa budowla wyróżniająca Gdańsk spośród innych miast.

Mała Zbrojownia

Mała Zbrojownia powstała w latach 1643 – 1645 w południowo-zachodniej części miasta. Służyła za przechowalnię ciężkich dział, ale nie tylko. Znaleźć w niej można było także elementy dekoracji, którymi ozdabiano trasy przejazdów polskich władców. Budowlę tę zdobi 8 szczytów, zaś ozdobę fasady stanowi herb miasta. Mała Zbrojownia może nie jest tak bogata jak Wielka Zbrojownia, ale z pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Anna Marciszewicz

Fot. muzeumpomorza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *