18 października, 2024
Inne Lifestyle

Dzień Kryptologii

kryptologia

Kryptologia jest nauką, dzięki której rozwinął się przemysł technologiczny. Wprowadzenie nowych technik informatycznych pozwoliło na rozwój takich dziedzin nauki jak np. matematyka, czy informatyka. Oprócz tego techniki stosowane w kryptologii pozwalają na szyfrowanie różnego rodzaju danych oraz rozszyfrowywanie za pomocą specjalnego klucza informacji ukrytych pod szyfrem. Czym jest kryptologia i czym się ona zajmuje – o tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest kryptologia?

Kryptologia jest dziedziną nauki związaną z powszechnym udostępnianiem informacji. Według jej zasad przekazywane informacje są chronione przed niepożądanym dostępem. Dziś kryptologię wiąże się przede wszystkim z dwiema naukami – matematyką oraz informatyką. Co więcej, dotyczy ona także takich dyscyplin, jak m.in. inżynieria, czy bezpieczeństwo komputerowe.

Działy w kryptologii

Kryptologia podzielona jest na dwa działy. Należą do nich:

  • Kryptografia, która zajmuje się szyfrowaniem informacji np. związanych z dyplomacją,
  • Kryptoanaliza związana z łamaniem zabezpieczeń oraz rozszyfrowywaniem informacji pomimo braku niezbędnych do tego narzędzi takich jak m.in. specjalny klucz.

Kryptologia wykorzystywana jest także do zabezpieczenia dostępu do wrażliwych danych, jak np. hasła bankowe, czy komputerowe.

Dzień Kryptologii

Właśnie dziś obchodzimy Dzień Kryptologii. Święto to w 2007 roku zapoczątkowali uczeni z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym roku wypadła także 75 rocznica złamania szyfru przez niemiecką maszynę kodującą – Enigmę. Osiągnięcie uczonych dało w 2008 roku początek cyklowi corocznych wykładów informatycznych nazwanych ich imionami. W tym dniu przed rozpoczęciem inauguracji ma miejsce uroczyste złożenie kwiatów pod ich pomnikiem mieszczącym się w budynku, w którym w okresie międzywojennym miał siedzibę Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UAM. Uroczystość odsłonięcia pomnika nastąpiła w 2007 roku. To niesamowite osiągnięcie przeszło do historii, jako wytwór polskich matematyków i kryptologów, za które w 2000 roku zostali pośmiertnie nagrodzeni Orderem Odrodzenia Polskiego. W 2011 roku na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki oraz Św. Marcina, naprzeciwko Centrum Kultury \\\”Zamek\\\” w budynku dawnej intendentury wojskowej otwarto interaktywne Centrum Szyfrów Enigma. Wystawa ukazuje nie tylko historię złamania szyfrów Enigmy, lecz także opowiada historię sukcesu polskich badaczy.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Fotolia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *