15 października, 2024
Lifestyle Zdrowie

Drętwienie rąk – przyczyny i objawy

\\\"\\\"

Problem drętwienia rąk może dotykać zarówno osób chorych, jak i zdrowych. Może być następstwem niewłaściwej diety lub zbyt długiego utrzymywania jednej pozycji ciała. Dlaczego drętwieją nam ręce? Jaka jest tego przyczyna? Czy i jak można pozbyć się problemu? To i wiele więcej w poniższym artykule.

Czym jest drętwienie?

Drętwienie rąk potocznie zwane jest parestezją, czyli czuciem opacznym. Charakteryzuje je uczucie mrowienia palców lub dłoni. Powstaje pod wpływem ograniczenia przepływu bodźców nerwowych z rdzenia kręgowego do rąk. Problem ten często może występować zarówno w dzień, jak i w nocy podczas snu. Wówczas często może pojawiać się panika. Jednak przyczyna może znajdować się w nieprawidłowej postawie ciała.

Skąd bierze się drętwienie rąk podczas snu?

Drętwienie rąk jest naturalną reakcją organizmu. Często powodem tej dolegliwości jest zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji. Problem jednak pojawia się w momencie nasilania się objawów. Wówczas powinniśmy zacząć kontrolować sytuację. A w przypadku nasilania się objawów, udać się do specjalisty.  

Objawy i przyczyny drętwienia rąk podczas snu?

Objawy drętwienia mogą pojawiać się w dowolnych częściach ciała, jednak najczęściej problem dotyczy kończyn, zarówno górnych, jak i dolnych. Zalicza się do nich m.in. osłabienie kończyny, zmiany czucia skórnego, trudności związane z precyzją ruchów, a także ogólne poczucie utraty kontroli nad całą kończyną. Czasem drętwieniu towarzyszyć może również uczucie palenia. Natomiast do głównych przyczyn drętwienia rąk należą:

• niedobór witaminy B12 odpowiedzialnej m.in. za proces wzrostu organizmu

• zażywanie niektórych leków

• uszkodzenie lub ucisk w miejscu nerwu w dłoni i nadgarstku

• zbyt długie utrzymywanie ciała w jednej pozycji

• obrażenia rąk, do których należą m.in. niedawne uderzenie

• uraz szyi

• problem zastoju płynów w organizmie w przypadku ciąży lub menopauzy

• codzienne czynności zmuszające do częstego zginania i rozciągania nadgarstka, a także korzystanie z narzędzi wibrujących, jak np. mikser

Istnieje wiele przyczyn pojawiania się uczucia drętwienia rąk. Jedną z bezpośrednich jest uszkodzenie ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Natomiast w nocy przyczyny zwykle należy upatrywać się w pozycji, w jakiej śpimy. Wówczas drętwienie występuje, gdy ręka jest przyciśnięta masą ciała. Dochodzi wówczas do zmniejszenia dopływu krwi, a w efekcie drętwienia.

Niekiedy drętwienie rąk, którego powodem jest niedobór witaminy B12 może być wywołane także przyjmowaniem leków stosowanych w celu kontrolowania cukrzycy oraz poziomu metabolizmu. Może być również skutkiem przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, leków na obniżenie ciśnienia, jak również leczenia choroby Parkinsona, a nawet raka.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *