8 września, 2024
Sport

Derby Trójmiasta dla Lechii Gdańsk. Historyczny rzut sędziowski

derby Trójmiasta

Lechia Gdańsk pokonała Arkę Gdynia 2:1 w hicie 33. kolejki Fortuna 1. Ligi. Gola na wagę trzech punktów zdobył Kolumbijczyk Camilo Mena. Tym samym Lechia została mistrzem tych rozgrywek.

Derby Trójmiasta wzbudzają zawsze wiele emocji. Świadczyłby o tym sam fakt, że na długo przed meczem zostały wyprzedane wszystkie bilety. Na tym jednak nie koniec wrażeń. Na meczu miał miejsce pierwszy historyczny rzut sędziowski rozpoczynający mecz – bursztynową monetą.

Historyczny rzut monetą rozpoczął Derby Trójmiasta

Moneta z rzutu sędziowskiego zostanie wystawiona na aukcji charytatywnej. Licytacja odbędzie się na portalu INFORMACJE.PL na rzecz Fundacji „Obudź Nadzieję z Gdańska”. Aukcja rozpocznie się we wtorek 21.05.2024 r. i będzie trwała dwa tygodnie do 03.06.2024 r.

Dzisiejsze spotkanie miało ogromne znaczenie dla obu drużyn. Lechia Gdańsk wywalczyła już awans do PKO BP Ekstraklasy, ale zwycięstwo nad derbowym rywalem gwarantujące mistrzostwo Fortuna 1. Ligi prezentuje się jeszcze lepiej. Arka natomiast chciała powtórzyć rezultat z rundy jesiennej, kiedy to pokonała „Biało-Zielonych” 1:0. Remis dawał gdynianom promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej, zwycięstwo z kolei pozwalało zrównać się punktami z Lechią.

\"\"

Faule, kartki, gole – tu było wszystko!

Na stadionie zebrał się komplet publiczności. Na początku zobaczyliśmy otwartą grę. Już w 3. minucie Maksym Khlan po wejściu w pole karne oddał groźny, ale niecelny strzał. Po drugiej stronie chwilę poźniej uderzył Olaf Kobacki. Następnie w poczynaniach obu zespołów wkradł się spory chaos.

Pierwsza bramka padła w 14. minucie meczu – Camilo Mena wygrał pojedynek Kacprem Skórą i płaskim dośrodkowaniem zagrał do Kacpra Sezonienki, który świetnie wykończył akcję. W ten sposób gospodarze wyszli na prowadzenie. Chwilę potem Lechia mogła podwyższyć wynik. W bliźniaczej sytuacji nie trafił Khlan.

Przebieg starcia diametralnie uległ zmianie po półgodzinie gry. Andrei Chindris sfaulował i został ukarany żółtą kartką. Po analizie systemu VAR sędziujący derby Tomasz Kwiatkowski zmienił decyzję, wyrzucając środkowego obrońcę z boiska. Jeszcze przed przerwą osłabienie Biało-Zielonych wykorzystała Arka, która doprowadziła do remisu. Strzelem Alassane Sidibe, który wykorzystał zagranie z rzutu wolnego.

Derby Trójmiasta dla Lechii

W drugiej połowie hitu 33. kolejki oglądaliśmy wyraźną przewagę w boiskowych poczynaniach zawodników Wojciecha Łobodzińskiego. Gdynianie zdecydowali się na grę pozycyjną, szukając wolnych przestrzeni w linii defensywnej oponenta. Mimo wielu prób nie udało się uzyskać trafienia. Szalę na wagę wygranej w końcówce meczu przechylił Mena. Kolumbijczyk strzelając na 2:1 zapewnił trzy oczka Lechii.

Tym samym Lechia Gdańsk zapewniła sobie mistrzostwo Fortuna 1. Ligi. W ostatniej serii gier gracze Szymona Grabowskiego zmierzą się z Miedzią Legnica. Arka Gdynia natomiast zagra z trzecim w tabeli GKS Katowice. „Zółto-Niebieskim” do awansu wystarczy remis.

Lechia Gdańsk – Arka Gdynia 2:1 (1:1) 14\’ Sezonienko, 84\’ Mena – 37\’ Sidibe

Lechia: Sarnavskyi – Piła, Chindris, Olsson, Kałahur (65’ Bugaj) – Zhelizko, Neugebauer (34’ Gueho) – Mena, Kapić (k), Khlan – Sezonienko (65’Bobcek)

Arka: Lenarcik – Stolc (k), Marcjanik, Dobrotka, Navarro – Milewski, Borecki (87\’ Hafez) – Skóra (82\’ Gaprindashvili), Sidibe (70’ Adamczyk), Kobacki – Czubak (82\’ Turski)

Kartki: Kałahur, Chindris (czerwona), Kapić – Borecki, Sidibe, Hafez (czerwona), Stolc

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski