Dlaczego Rosjanie malują sylwetki samolotów na swoich lotniskach?

Rosjanie malują samoloty na lotniskach

Od zeszłego roku na rosyjskich lotniskach wojskowych pojawiają się pełnowymiarowe rysunki przedstawiające sylwetki samolotów. Celowość takich działań jest szeroko dyskutowana. Tymczasem hipoteza, jaką na portalu X przedstawił analityk Białego Wywiadu Brady Africk wydaje się mieć sporo sensu.

Według informacji Africka Rosjanie przeprowadzali tego typu akcje na co najmniej 9 lotniskach, tworząc reprodukcje różnych typów samolotów, takich jak Su-27, Su-35, MiG-31 czy też bombowca Tu-95MS. Według różnych teorii miało to zmylić systemy naprowadzania w ukraińskich dronach kamikadze, albo wprowadzić w błąd planujących atak na lotnisko ludzi.

Praktyka ta nie miała dla analizujących większego sensu, ponieważ rysunki na płycie lotniska są mało szczegółowe i przy słonecznej pogodzie nie rzucają cienia, przez co trudno byłoby się nabrać na to, że zaparkowana jest tam prawdziwa maszyna. Nie ma żadnego zarejestrowanego przypadku, w którym ktokolwiek dał się nabrać na tego rodzaju „przynętę”.

Chodzi o maskowanie strat

Według hipotezy Africka Rosjanie w ten sposób próbują oszukać robiące zdjęcia satelity szpiegowskie, które co jakiś czas liczą ich samoloty pozostawione w bazach za linią frontu, aby potwierdzić rzeczywisty rozmiar rosyjskich strat. Choć przy bliższej lub dłuższej obserwacji nie sposób nabrać się na ten prosty podstęp, to robione z dużej wysokości zdjęcia satelitarne, które nie zawsze są idealnej rozdzielczości, mogą być podatne na tego typu dezinformację. 

https://twitter.com/bradyafr/status/1765787751624908980

Według wyliczeń portalu Oryx od początku wojny do obecnego dnia Rosja utraciła 580 samolotów różnego typu. 143 maszyny zostały przejęte przez siły ukraińskie.

Autor: Mateusz Tomiczek

Fot. Planet Labs

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *