25 lipca, 2024
Psychologia

Toksyczny stres – jak go pokonać by odzyskać kontrolę nad swoim życiem?

toksyczny stres

Człowiek to całość psychofizyczna. Warto więc dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o stan psychiczny. Nie należy lekceważyć żadnych sygnałów, które wysyła nam organizm. Zbyt późna reakcja może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jest częstą reakcją organizmu np. na zmiany lub wyzwania, które stawia przed nami codzienność. Stres ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jak zapobiec jego negatywnemu działaniu, by odzyskać kontrolę nad sobą i swoim życiem? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Toksyczny stres – gdzie szukać źródła?

Powodem powstawania toksycznego stresu mogą być np.:

  • relacje międzyludzkie,
  • nasze osobiste oczekiwania względem siebie,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nieodpowiedni styl życia lub przepracowanie.

Toksyczne koło stresu

Aby móc „uporać się” z toksycznym kołem stresu należy przede wszystkim wykonać krok pierwszy, jakim jest zdiagnozowanie problemu.

Przytłoczeni codziennymi obowiązkami często nie zwracamy uwagi na znaki, jakie daje nam organizm. Wszelkie trudności z koncentracją, czy rozdrażnienie tłumaczymy złym samopoczuciem wierząc, że stan ten wkrótce minie.

Jak zakończyć ten niezdrowy proces?

Aby tę „walkę” zakończyć bardzo ważne jest zidentyfikowanie źródła problemu. Warto też zastosować jedną z wybranych technik:

  • relaksacja, medytacja, joga lub ćwiczenia oddechowe – mają doskonały wpływ na zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne,
  • stosowanie prawidłowej diety,
  • aktywność fizyczna.

Prawidłowa dieta oraz aktywny styl życia są niezbędne dla poprawy samopoczucia, w tym zmniejszenia poziomu stresu. W zmniejszaniu stresu niezwykle ważne jest również:

  • stawianie innym granic – warto nauczyć się mówić „nie”,
  • wsparcie innych osób – każdy z nas ma lepsze i gorsze momenty. Nie bój się prosić o pomoc. To żaden wstyd!

Zachowanie równowagi psychicznej jest bardzo ważne dla naszego zdrowia fizycznego i odwrotnie. Warto więc każdego dnia uważnie obserwować swój organizm, aby w odpowiednim momencie zareagować. Nie lekceważmy żadnych niepokojących objawów. To pozwoli nam przez długie lata cieszyć się zdrowiem i życiem.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *