7 września, 2024
Technologie

Czeka nas Epoka Lodowcowa? Naukowcy chcą wskrzesić mamuty

wskrzeszenie mamuta

Na razie możemy oglądać je w Discovery, siedząc wygodnie w fotelu lub na wycieczce w muzeum. Naukowcy jednak dążą do tego, abyśmy w niedługim czasie mieli na ziemi istną Epokę Lodowcową. Tygrysy tasmańskie, dront dodo, mamuty… Jakie jeszcze gatunki są w stanie wskrzesić, wykorzystując inżynierię genetyczną? Czy już niedługo zamierzchłe czasy plejstocenu zderzą się z nowożytnością?

60 mln dolarów na przywrócenie do życia mamuta włochatego

Właśnie taką sumę dodatkowych funduszy otrzymała firma Colossal Biosciences na kontynuację prac nad wskrzeszeniem wymarłych gatunków. Jedni uważają, że to marnotrawstwo czasu i pieniędzy przy obecnym zagrożeniu zwierząt, które jeszcze stąpają po Ziemi, ale wkrótce mogą z niej zniknąć. Dla innych to szansa na zmniejszenie skutków globalnego ocieplenia i ratowanie planety.

Rozwój inżynierii genetycznej przyjął zawrotne tempo już w 2012 roku i nie zwalnia od tego czasu. Jedna z autorek narzędzia do edycji genomu, które dziś może być wykorzystane do odtworzenia mamuta, jest laureatką nagrody Nobla. Metoda ta budzi jednak wiele wątpliwości pod względem etyki, zwłaszcza, że stwarza możliwość ingerencji w genom ludzki. Największe kontrowersje w tym temacie budzi kreacja hybryd ludzko-zwierzęcych. Niektórzy naukowcy dopatrują się w niej jednak szansy na niewyobrażalny postęp w medycynie.

W przywróceniu mamuta do życia pomoże słoń

Colossal Biosciences od lat podkreśla ważność swojej misji, jaką ma być ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem, który przyświeca firmie jest także wskrzeszanie tych wymarłych. Pomóc w tym może odnalezienie genu u żyjących krewnych mamutów, który jest ściśle powiązany z cechami fizycznymi włochatych stworzeń. Idealnym kandydatem, który może przywrócić do życia swoich przodków jest słoń azjatycki. Wśród podobieństw obu gatunków wymienić można:

  • wysoki metabolizm,
  • kopulastą czaszkę,
  • zakrzywione ciosy,
  • odporność na niskie temperatury.

Zgodność słonia azjatyckiego i mamuta pod względem genetycznym wynosi aż 99,6%. Jeśli naukowcom uda się usunąć jądro z komórki jajowej słonia i zastąpić go jądrem z genami kształtującymi cechy mamuta, gatunek ten może pojawić się na Ziemi już w 2028 roku.

Autorka: Krystyna Kowalska

Fot. Canva

10 Comments

  • Angelika 8 grudnia, 2023

    Ciekawe, czy uda się tego dokonać.
    Interesujący artykuł.

  • Anna 8 grudnia, 2023

    Artykuł całkiem ciekawy. Nawet nie wiedziałam że nauka aż tak poszła do przodu.

  • Danuta 8 grudnia, 2023

    Artykuł…owszem ciekawy . Ale moim zdaniem naukowcy powinni się skupić na tym co jest teraz …np . szukać lekarstwa na nowotwory ….

    • p_slyszynski 8 grudnia, 2023

      Myślę, że również na takich sprawach się skupiają. Ale racja, że mamuty raczej nie są nam teraz potrzebne 🙂

      • Krystyna 8 grudnia, 2023

        Naukowcy twierdzą, że mamuty mogą pomóc powrócić Ziemi na właściwe tory pod względem klimatu. Ile w tym racji? Przeciętnemu człowiekowi raczej trudno to ocenić. Oby tylko ich badania i eksperymenty nie przyniosły nam wszystkim szkody. Moim zdaniem, trochę drastyczne środki na zapobieganie zmianom klimatycznym… Gdyby ludzie nie zaniedbali tak planety, może dziś nie trzebaby było zastanawiać się nad przywracaniem wymarłych gatunków do życia, aby nam pomogły

        • p_slyszynski 8 grudnia, 2023

          Z tego co słyszałem, to takie eksperymenty mogą przynieść szkodę samym mamutom, bo mogą nie odnaleźć się w obecnych warunkach. A klimat raczej nie zależy od tego, jakie zwierzęta w nim występują, bardziej jest na odwrót…

  • Amelka 8 grudnia, 2023

    Artykuł ciekawie napisany. Miło się czyta😃

  • Krystyna 8 grudnia, 2023

    Dokładnie. Wątpię, że mamuty czy Dodo by się przystosowały. Zwłaszcza, gdyby na przykład migrowały w stronę miast.

  • Ja 8 grudnia, 2023

    Niech zwierzęta się same rozmnażają bo takie ich prawo. Mamuty wyginely bo takie prawo natury.Naukowcy niech badają i szukają lekarstw na choroby u ludzi i dzieci które cierpią a lekarstw brak …..

    • p_slyszynski 17 grudnia, 2023

      Ja myślę, że trzeba wspierać naturalne środowisko, żeby więcej zwierząt nie wyginęło. Ale te sprzed „naszych czasów” też uważam, że powinniśmy zostawić w spokoju…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *