18 października, 2024
Lifestyle Zdrowie

Badania na obecność markerów nowotworowych na Lubelszczyźnie

badanie markerów nowotworowych
\\\"\\\"

Od 4 stycznia można zarejestrować się na bezpłatne badania przesiewowe na obecność markerów nowotworowych w układzie pokarmowym. Pierwszy etap naboru obejmować ma osoby powyżej 40-tego roku życia, mieszkające i posiadające meldunek na terenie województwa lubelskiego. Planowo przebadanych ma być ok. 2 tys. osób. Akcja zakończyć ma się albo pod koniec marca albo jeśli limit 2 tys. wykonanych badań zostanie wykonany.

Bezpłatne badania na obecność markerów nowotworowych. Akcja profilaktyczna

4 stycznia ruszyła akcja profilaktyczna mająca na celu przeprowadzenie badań w grupie osób “40+”. Jej inicjatorem była fundacja “Partnerstwo dla Wschodu”, a badania można wykonać bezpłatnie dzięki firmom Snibe oraz Genomika – laboratorium medyczne. “Partnerstwo dla Wschodu” to organizacja non-profit, która organizuje nieodpłatnie akcję profilaktyki nowotworów na terenie województwa lubelskiego pod hasłem “BYĆ RAZEM”. Cała akcja możliwa jest dzięki laboratorium “Genomika”, której jest jej głównym darczyńcą. Celem ich działań jest wzbudzenie zainteresowania problematyką nowotworową i metodami jej wykrywania.

Możliwość wykonania innej diagnostyki

Równocześnie z badaniami na obecność markerów nowotworowych wykonać można będzie diagnostykę pod kątem innych ewentualnych chorób. Mowa tu o tzw. pakiecie 40+. Żeby wykonać badania w jego ramach należy uzyskać nr skierowania, dzwoniąc pod numer 989. Diagnostyka w ramach pakietu jest bezpłatna. Jeśli zależy nam na przebadaniu się pod innym kątem, trzeba będzie za to zapłacić. Do wyboru są m.in. pakiet wątrobowy czy diabetologiczny, zaś dla każdej z płci osobna opcja diagnostyczna – dla Pań TSH, a dla Panów PSA (badanie antygenu gruczołu krokowego).

Pierwszeństwo udziału w badaniach

Pierwszeństwo przysługiwać ma osobom posiadającym skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu z przychodni współpracującej z podmiotami oraz posiadaczom voucherów np. honorowym krwiodawcom (dostępne w RCKIK). Na szybsze wykonanie profilaktyki mają również szansę osoby uprawnione do uczestnictwa w programie “Profilaktyka 40+”, pod warunkiem, że zgodzą się na poddanie diagnostyce w jego ramach. Pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ będą przyjmowani wymiennie z pacjentami na badanie markerów nowotworowych.

Autor: Sylwia Zaroślińska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *