27 lipca, 2024
Inne Lifestyle

AZS u psów. Polscy naukowcy pracują nad lekiem

Eksperci z polskiej firmy Bioceltix prowadzą badania zaawansowane badania kliniczne nad lekiem na AZS u psów, która coraz częściej dotyka czworonogi. Na rozwój projektu pozyskali dotację z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w wysokości prawie 11 mln zł.

AZS uprzykrza życie psom

Istnieje wiele chorób, które występują nie tylko u człowieka, ale także wśród zwierząt. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry, które skutecznie utrudnia zwierzętom funkcjonowanie. Z danych zebranych przez Centrum zdrowia psów Cornella Richarda P. Rineya wynika, że dotyka ono aż 15 % populacji psów. Liczba ta jest bardzo wysoka, zwłaszcza, że pod koniec 2022 roku, liczba psów po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milionów.

AZS objawia się uporczywym swędzeniem i stanami zapalnymi, które wywołują widoczne na skórze pupila zmiany. Dokuczliwe dolegliwości skłaniają zwierzę do nadmiernego drapania. Stosowane do tej pory leczenie jedynie likwidowało objawy, nie źródło problemu. To może się zmienić za sprawą polskich naukowców.

Rozwiązanie na AZS u psów

BCX-CM-AD to nazwa produktu, nad którym pracuje zespół z Bioceltix, która zajmuje się pracą nad lekami dla zwierząt towarzyszących. Jest on opartą na allogenicznych komórkach macierzystych propozycją na biologiczny lek do kuracji atopowego zapalenia skóry u czworonogów. Firma informuje, że lek podaje się w formie iniekcji dożylnej. Biologiczna zawartość medykamentu wpływa nie tylko uśmierzająco na dolegliwości, ale działając na przyczynę, likwiduje stan zapalny.

Badania pilotażowe na zwierzętach przebiegły pomyślnie, więc spółka przeszła do kolejnego etapu pracy. Niedawno poinformowali, że pierwsze czworonogi otrzymały specyfik w ramach badania klinicznego. Firma zaznacza, że ich celem jest tworzenie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w oparciu o składniki biologiczne. Mają one indukować naturalne mechanizmy odbudowy zmienionych chorobą tkanek ciała.

Atopowe zapalenie skóry u psów. Komórki macierzyste sposobem na leczenie

Projekt zgłoszony przez spółkę zaowocował podpisaniem umowy o dofinansowanie z PARP. Proponowany przez Bioceltix plan obejmować ma szeroki zakres działań. Realizowana ma być kompletna ścieżka rozwoju badanego leku, a także koszty związane z prowadzeniem badań klinicznych.

Spółce zostało jeszcze zrealizowanie badań, które potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność produktu, co znacząco ułatwi uzyskana dotacja, bowiem koszt projektu całościowo wyniesie więc ok 17,5 mln zł. Poza Polską, badania prowadzone mają być tak.że w Irlandii, Portugalii i na Węgrzech. Ta faza badań obejmie 120 psów. Wyniki zadecydują o dalszych losach leku. Zakończony sukcesem pilotaż wskazuje na prawdopodobieństwo wysokiego profilu skuteczności specyfiku.

Jeśli leczenie u grupy pacjentów czworonożnych odniesie pożądany skutek, będzie to szansa na rozpoczęcie nowego rozdziału w leczeniu. Produkowania leków przy użyciu biotechnologii weterynaryjnej.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *