Roztocze to region położony w Polsce południowo-wschodniej, który słynie głównie z występowania pięknych leśnych krajobrazów obejmujących Puszczę Solską oraz Lasy Janowskie. Znajdujące się tuż obok Polesie Lubelskie to z kolei miejsce gęsto rozsianych mokradeł, jezior krasowych i lasów. Jak rozwija się tu agroturystyka?
Wszystko to składa się na rajskie krajobrazy tej części kraju. Odwiedzające ten region osoby, wybierają go do uprawiania różnych form turystyki, z których jedną jest zyskująca coraz większą popularność wśród miejskiej ludności, agroturystyka. Obejmuje ona wszelkie wycieczki na tereny wiejskie w celach wypoczynkowych, ale także pozwalające zapoznać się z miejscową kulturą, folklorem, zasobami naturalnymi oraz regionalną kuchnią.
Agroturystyka szansą na rozwój wsi
Rozwój agroturystyki otwiera przed mieszkańcami wsi nowe możliwości, które pojawiły się wraz z chęcią zapoznania się i uczestniczenia przez ludzi mieszkających na stałe w wielkich aglomeracjach w codziennym życiu wsi.
Możliwości te dotyczą rozwoju gospodarstw rolnych pod względem:
- budowy infrastruktury turystycznej, dostosowanej do potrzeb odwiedzających tereny wiejskie turystów
- organizowania imprez folklorystycznych
- promowania rzemiosła ludowego
- propagowania sposobów ochrony środowisk naturalnych
- promowania świadomości ekologicznej.
Agroturystyka sprzyja poza tym zmniejszaniu stopy bezrobocia poprzez powstawanie nowych miejsc pracy. Często pomaga też zwiększyć dochody mieszkańców wsi. Poza tym wspomaga rozwój regionu, ochronę gatunków zagrożonych, a także rozwój rolnictwa.
Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi agroturystyki na Roztoczu jest położony na tym dziewiczym i pięknym terenie Roztoczański Park Narodowy. Obiekt obejmuje głównie dolinę górnej części rzeki Wieprz oraz rozległe tereny leśne. Bogato występująca, różnorodna roślinność tych obszarów stworzyła dom dla wielu gatunków zwierząt osiedlających się tutaj na stałe.
Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?
Najlepsze miejsca do uprawiania agroturystyki na Lubelszczyźnie to Polesie Lubelskie. Jej rozwojowi sprzyja przede wszystkim rozległość terenów bagiennych, występujących głównie w Poleskim Parku Narodowym. Te podmokłe, bagienno-torfowe środowiska są siedliskiem wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Trudna dostępność tej krainy geograficznej sprawiła, iż na Lubelszczyźnie turyści mogą odnaleźć ciszę i spokój tak pożądane przy uprawianiu agroturystyki. Rozległy teren Parku Narodowego obejmuje ponad 140 km szlaków turystycznych, które przebiegają przez najważniejsze przyrodnicze i kulturowe tereny Polesia Lubelskiego. Turyści ceniący sobie aktywny wypoczynek na łonie natury mogą skorzystać na tych trasach z wielu udogodnień. Pomagają one w dotarciu do najpiękniejszych zakątków regionu. Wśród dostępnych szlaków turystycznych znajdują się ścieżki rowerowe, trasy piesze oraz szlaki konne. Dlatego też gospodarstwa agroturystyczne Lubelszczyzny oferują między innymi naukę jazdy konnej oraz obcowanie z tymi zwierzętami podczas hipoterapii.
Polesie Lubelskie proponuje swoim gościom także skorzystanie z tras ornitologicznych, które zapewniają możliwość obserwowania chociażby gniazdujących tutaj stad dzikiego ptactwa wodnego.
Aktywna agroturystyka na Lubelszczyźnie
Lubelszczyzna bogata w jeziora i rzeki stwarza również możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Warto wybrać się na przykład na spływ kajakowy rzeką Bug lub poszaleć na jeziorach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Rozwojowi szaty roślinnej Roztocza sprzyja między innymi zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu krajobraz oraz dobre jakościowo gleby.
Jeśli chodzi o walory antropogeniczne Lubelszczyzny, nie sposób ominąć znajdujących się tutaj zabytków. Warto zwiedzić drewniane świątynie czy też skanseny ukazujące życie dawnej ludności. O wzmożonym ruchu turystycznym na tym terenie decydują także atrakcje, z których turyści mogą skorzystać przebywając w tutejszych gospodarstwach agroturystycznych. Mogą wybrać się oni między innymi na przełajowe wycieczki rowerowe, zwiedzić pozostałości dawnych kultur, spróbować potraw regionalnych czy też w ciszy i spokoju poobserwować dziką przyrodę Roztocza.
Krystyna Kowalska
Fot. https://101countriesbefore50.com/polska/polesie-lubelskie/#google_vignette