19 września, 2024
Sport

Sport niepełnosprawnych – Boccia jako jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu

boccia sport niepełnosprawnych

Boccia jest paraolimpijską dyscypliną sportową, skierowaną do osób niepełnosprawnych cierpiących m.in. na zaburzenia centralnego układu nerwowego. Pierwsze rozgrywki odbyły się w 1984 roku w Nowym Jorku podczas Światowych Igrzysk Niepełnosprawnych. Z kolei po olimpiadzie w Barcelonie w 1992r. Boccia jest oficjalnie uznawana za dyscyplinę paraolimpijską.

Boccia to odpowiednik włoskiej gry w bule. Różni się jednak regulaminem. Zestaw składa się łącznie z 13 kul: 1 białej – „Jack”, 6 czerwonych i 6 niebieskich. Kule wykonane są ze skóry, dlatego najlepszym podłożem do gry jest gładka i równa powierzchnia.

Na czym polega Boccia – zasady gry

Celem gry jest umieszczenie bil kolorowych jak najbliżej bili białej. Gra rozpoczyna się wprowadzeniem przez uczestnika znajdującego się w pozycji siedzącej (wózek/krzesło) lub stojącej białej bili („Jacka’a”) na boisko.

  • Gracz, który wylosował bile w kolorze czerwonym, rzuca swoją bilę w kierunku białej jako pierwszy.
  • Kolejny rzut należy do gracza z drużyny przeciwnej.
  • Następnie mierzone są odległości bili czerwonej i niebieskiej od „Jack’a”. Kolejne rzuty należą do gracza, którego bila znajduje się dalej od „Jack’a”.
  • Runda kończy się wyrzuceniem na boisko wszystkich bil.
  • Rundę wygrywa drużyna, której bile znajdą się najbliżej bili białej. Drużyna otrzymuje po jednym punkcie za każdą taką bilę.

Podział uczestników w Boccia

Uczestników dzieli się na 4 klasy. Dokonując podziału bierze się pod uwagę m.in. rodzaj niepełnosprawności oraz fizyczne możliwości uczestnika. Osoby o bardzo niskiej sprawności rąk mogą skorzystać z pomocy osoby wspomagającej lub ze specjalnego sprzętu, np. rynny.

Mecz – warianty rozgrywek

Mecz składa się z czterech lub sześciu rund. Rozgrywany jest w indywidualnie, w parach, bądź też drużynowo. Mecz indywidualny składa się z 4 rund, gdzie na jednego zawodnika przypada 6 bil. Mecz rozgrywany w parach to 4 rundy – tutaj jeden zawodnik dysponuje 3 bilami. Natomiast na pojedynek drużynowy składa się 6 rund i w tym przypadku każdy zawodnik otrzymuje po dwie bile.

Boccia – kształt i wymiary boiska

Boisko do gry Boccia musi mieć określoną wielkość i kształt. Powierzchnia powinna wynosić 12,5m x 6 m. Powinno być ono płaskie, a przede wszystkim równe. Na boisku wyznacza się pole rozgrywki w kształcie litery „V”. Aby zaliczyć rzut, zawodnik musi rzucić bilą tak, aby przekroczyła linię „V”.

Bila poza boiskiem – co dalej?

Zdarza się, że podczas gry bila wypadnie poza boisko. Jeżeli biała bila – „Jack” znajdzie się poza boiskiem, należy ustawić ją na środku boiska w miejscu oznaczonym krzyżykiem. Ale co w przypadku, gdy poza boisko wypadnie bila drużyny? Taka bila zostaje „wyłączona” z gry i nie bierze się jej pod uwagę przy końcowym zliczaniu punktów.

Boccia – gdzie możesz trenować?

Każda osoba niepełnosprawna zainteresowana Boccią może dołączyć do drużyny i rozpocząć wspólne trenowanie. W Polsce w wielu miastach działają organizacje, które oferują profesjonalne zajęcia. Listę klubów można znaleźć na stronie polskaboccia.pl. Warto podkreślić, że biorąc udział w zawodach można nie tylko odnosić sukcesy, ale także czerpać ogromną satysfakcję z poznawania nowych ludzi i wspólnego dzielenia pasji, a nawet zwiedzać świat.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. www.put.poznan.pl/artykul/poznan-2022-world-boccia-intercontinental-challenger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *