Po powrocie do domu w mroźny dzień zazwyczaj chcemy się rozgrzać. Świetnym sposobem na to będzie kubek gorącego napoju, który warto dopełnić czymś jeszcze. Jest wiele dodatków, które mają nie tylko rozgrzewające działanie, ale są też korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli regularnie będziemy sięgać po te składniki, możemy być pewni, że pozytywnie wpłyną one na nasze zdrowie. Przedstawiamy kilka smacznych i rozgrzewających składników i przypraw, które warto dodawać do herbat i innych napojów.
Zacznijmy od bazy
Napój rozgrzewający może zostać stworzony na bazie różnych płynnych substancji. Nikogo nie zdziwi fakt, że najczęściej jednak sięgamy po herbaty. Najbardziej znaną jest herbata czarna, która idealnie nadaje się pod różnego rodzaju mieszanki. Dobrym wyborem będzie również herbata oolong, pu-erh jak i inne czarne z różnymi dodatkami.
Kolejną opcją jest mleko, które ma wspaniałe właściwości rozgrzewające nasz organizm. Jest to dobry wybór, jednakże należy pamiętać, że ten smak może nie połączyć się z każdym dodatkiem. Mimo to pamiętajmy, że warto próbować nowych rzeczy. Bez problemu możemy również przygotować taki napój na bazie ciepłej wody.
Warto zwracać również uwagę na temperaturę przygotowania. Niektóre dodatki tracą wiele swoich właściwości odżywczych pod wpływem ciepła. A przecież jeśli robimy taki napój, to z nadzieją, że nas rozgrzeje, ale też przyniesie innego rodzaju korzyści, np. zdrowotne.
Rozgrzewające dodatki do napojów
- Goździki — ich korzenny smak i zapach przyjemnie rozgrzewają nasze kubki smakowe. Mają one również doskonałe działanie przeciwbólowe, a także wspomagają procesy trawienia.
- Imbir — ma działanie przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, a także zapobiega zatruciu organizmu. Jest to również dobre rozwiązanie na infekcje górnych dróg oddechowych czy obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Najlepiej spożywać imbir dodając jego poporcjowany korzeń do napoju.
- Soki z owoców (malin, wiśni, pomarańczy itd.) zawierają olejki eteryczne, działające rozgrzewająco i antyseptycznie. Pomagają również przy gorączce i wspomagają leczenie przeziębień.
- Cynamon — przyspiesza przemianę materii, a także świetnie rozgrzewa nasze podniebienie. Cechuje się również działaniem przeciwzapalnym, antybakteryjnym, przeciwwirusowym czy dezynfekującym.
- Kardamon — świetnie radzi sobie z grypą i problemami żołądkowymi. Ma bardzo korzystny wpływ na organizm, wypłukuje toksyny i poprawia nasz metabolizm.
- Owoce (różnego rodzaju) też warto dorzucać do swoich napoi. Swoją sporą dawką witamin wspomagają leczenie przeziębień. Będą też świetną opcją na polepszenie odporności. Dobrym wyborem będzie jabłko, pomarańcza i wiele innych. Ciekawym urozmaiceniem mogą być również suszone owoce.
- Anyż — nie tylko nas rozgrzeje, ale również jego działanie przeciwbakteryjne świetnie pomoże nam przy walce z różnego rodzaju infekcjami.
- Wanilia — dobrze nas pobudzi i doda energii. Ponadto zadziała przeciwzapalnie, a dzięki lekkiej słodyczy także osłodzi napój i z pewnością nada mu nietuzinkowego smaku. Jest ciekawym, chodź rzadko spotykanym dodatkiem do napojów.
- Ziarna pieprzu — co prawda są nietypowym składnikiem, ale równie dobrze działają na nasz organizm. Ten ostry dodatek nie tylko nas rozgrzeje, ale też obniży poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Regularne dodawanie ich do napoju świetnie wpłynie na proces trawienia oraz przyspieszy nasz metabolizm.
To tylko kilka przykładowych składników i przypraw, które idealnie nadają się na różnego rodzaju połączenia z napojami. Polecamy spróbować różnego rodzaju mieszanek, nawet tych bardzo nietypowych. Czasem możemy odkryć, że nawet jeśli coś niekoniecznie dobrze na się kojarzy, może smakować wyśmienicie. Warto pamiętać jednak, że opisane właściwości korzystnie wpływają na nasz stan zdrowia zazwyczaj dopiero po systematycznym stosowaniu. Jednakże same walory smakowe są równie ważnym aspektem. Polecamy próbować różnych połączeń!
Autor: Dorota Miechówka
Fot. Canva