Depresja wśród nastolatków jest niestety coraz bardziej powszechnym problemem. Ta grupa wiekowa często doświadcza trudności związanych z dorastaniem, takich jak zmiany hormonalne, problemy w szkole, związki z rówieśnikami i presja społeczna. Te wyzwania mogą prowadzić do uczucia smutku, beznadziei i niepokoju, co z kolei może przyczynić się do depresji.
Na początku należy zaznaczyć, że depresja jest chorobą – chorobą psychiczną. Rodzice nastolatków często bagatelizują pojawiające się objawy depresji wśród swoich dzieci. Zarzucają im lenistwo oraz brak motywacji.
Depresja wpływa na sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania człowieka. Choroba ta może prowadzić do trudności w codziennym życiu, a w skrajnych przypadkach nawet do myśli i prób samobójczych. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć jak można rozpoznać i leczyć tę chorobę. Na depresję choruje co najmniej 4 proc. nastolatków. Objawy depresyjne może jednak przejawiać co piąty nastolatek. Statystyki z roku na rok są jednak coraz mniej optymistyczne.
W czasach kiedy nastolatkowie większość czasu spędzają w Internecie można dostrzec, że coraz częściej są przygnębieni swoim życiem. Na popularnej aplikacji Tik Tok, zauważa się coraz więcej młodzieży, która alarmuje, iż ma problemy z depresją i po prostu nie wie jak sobie z nią poradzić.
‘’Mówiłam mamie, że źle się czuje psychicznie. Nie mam sił wstać z łóżka i umyć zębów. Ona twierdzi, że jestem po prostu leniwa… już sama nie wiem, czy ona mnie nie słucha, czy po prostu nie chce słuchać, o tym że naprawdę potrzebuje pomocy‘’ – pisze jedna z młodych użytkowniczek tej aplikacji.
Objawy depresji u nastolatków
Objawy depresji u nastolatków mogą się różnić w zależności od osoby, ale często obejmują:
- zmniejszone poczucie własnej wartości oraz samooceny,
- utratę energii oraz długofalowe zmęczenie,
- utratę zainteresowania pasjami czy aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność,
- trudność w podejmowaniu decyzji oraz utratę koncentracji,
- problemy z zasypianiem,
- zmniejszony apetyt lub zaburzenia odżywiania,
- myśli, oraz rozmowy o samobójstwie
U każdego człowieka, dolegliwości mogą wyglądać nieco inaczej, jednak warto obserwować swoje dziecko, oraz zwrócić uwagę na to czy diametralnie zmieniło swoje zachowanie.
Rozmowa z nastolatkiem chorym na depresję może być trudna, jednak jest konieczna. Warto dowiedzieć się co nasze dziecko na prawdę czuje. Należy okazać mu wsparcie, i zrozumienie w tych trudnych dla niego chwilach. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy, które utrzymują się dłuży czas, oraz wskazują na możliwość, iż jest to depresja, warto rozważyć wspólną z dzieckiem konsultację ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.
Leczenie depresji u nastolatków
Leczenie depresji u nastolatków zwykle obejmuje psychoterapię, leki lub ich kombinację. Psychoterapia może pomóc nastolatkowi zrozumieć swoje myśli i uczucia, a także nauczyć go umiejętności radzenia sobie z nimi. Leki antydepresyjne mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów depresji, ale powinny być przepisywane tylko przez lekarza, i w ostateczności. Czasami już sama rozmowa, czy wypowiedzenie na głos swoich problemów jest krokiem milowym w procesie uzdrowienia.
Poza tym, ważne jest, aby zapewnić nastolatkowi wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny i przyjaciół. Pomoc w zachęcaniu do aktywności, zdrowego stylu życia i zdrowych relacji może również przyczynić się do łagodzenia objawów depresji. Jednak nie są one jednoznaczne z wyleczeniem choroby. Warto postarać się spojrzeć na problemy dziecka z jego perspektywy, poszerzyć swój horyzont widzenia. Nie zawsze to co dla nas wydaje się łatwą, nic nieznaczącą sytuacją, jest tak samo odbierane przez nasze dziecko.
Istotne jest, aby nie obwiniać nastolatka chorego na depresję, oraz nie udowadniać mu, że nie ma powodu być smutny i przygnębiony. Tak naprawdę tylko on wie z jakimi demonami przyszło mu się zmagać, więc bagatelizowanie tego problemu może przyczynić się do nasilenia objawów. Warto także zwrócić uwagę na to, że problem ten dotyczy niestety coraz młodszych osób.
Autor: Daria Przystał
Fot. Canva