18 października, 2024
Bez kategorii

Pies dla seniora. Najwierniejsze rasy czworonogów

Kto jest lepszym przyjacielem człowieka, jeśli nie pies? Wiele osób decyduje się na zakup lub adopcję czworonoga właśnie ze względu na jego przywiązanie do właściciela i oddanie, które potrafią okazać. Jakie poza tym cechy powinien mieć pies dla seniora? Które rasy będą odpowiednie jako towarzystwo dla osób starszych?

\\\"\\\"

Wybór psa dla seniora to nie lada wyzwanie. Podobnie jak u ludzi zwierzęta te mają swoje temperamenty. Jedne wolą wielogodzinne siedzenie na kanapie, innym aż się uszy trzęsą z radości, gdy usłyszą słowo: „spacer”. W artykule omówimy pożądane cechy psów i rasy, które najlepiej sprawdzają się jako przyjaciele seniorów.

Najlepszy wiek psa dla osoby starszej

Osoba starsza i pies mogą stworzyć naprawdę zgrany duet, jeśli przy zakupie lub adopcji, zwraca się uwagę na potrzeby czworonoga. Każda rasa ma bowiem inne cechy dominujące. Poza nimi warto kierować się także wiekiem psa. Jeśli zwierzę ma już za sobą parę wiosen, należy koniecznie zapoznać się z jego zwyczajami, charakterem i usposobieniem. Szczenięta wymagają wychowania od podstaw. Dorosły osobnik także potrzebuje sporo uwagi. Oczywiście można wybrać też pieska, który będzie „dzielił wspólną pasję z seniorem”. Niezależnie od tego czy będzie to siedzenie na kanapie, czy kilkukilometrowe spacery.

Jeśli senior zdecyduje się na dorosłego psa ze schroniska, trafnym wyborem będzie kundelek. Pupile te są zwykle stateczne, ponieważ zostały wysterylizowane i wykastrowane. Opieka nad nimi nie jest tak wymagająca jak nad szczeniaczkiem, którego trzeba nauczyć dosłownie wszystkiego.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba starsza adoptowała lub kupiła szczenię. W tym przypadku opiekunowie decydują się przede wszystkim na pieski rasowe. Jeśli mają ochotę i energię, aby wychować malutkie, psie dziecko, warto rozważyć tę opcję.

Jakie cechy powinien mieć pies dla seniora?

Na samym szczycie listy pożądanych psich cech znalazły się łagodne usposobienie i stateczność. Osoby starsze nie mają już tyle energii i siły, aby sprostać wymaganiom niefrasobliwego i psotliwego osobnika. Pies dla seniora powinien potrafić zachować się na spacerze, a także w domu. Wybór osobnika, który jak zwariowany biegnie za każdym ciekawym dla niego zapachem czy atrakcyjną przedstawicielką płci przeciwnej, nie będzie trafiony. Warto postawić zatem na psa, który rozumie i słucha komend, nie przysparzając swojemu opiekunowi zmartwień i stresu.

Dla seniora ważne jest również, aby pies dostosował się do zmniejszonej aktywności fizycznej i ewentualnych ograniczeń zdrowotnych. Pupil powinien być łagodny, cierpliwy i spokojny, aby dobrze współgrać z bardziej zrelaksowanym trybem życia osoby starszej. Odpowiedni dla seniora będzie zatem pies o mniejszych rozmiarach, zwłaszcza jeśli nowy właściciel jest ograniczony fizycznie.

Wybierając podopiecznego, warto zwrócić uwagę na rasy o krótkiej sierści lub niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, co ułatwi utrzymanie czystości. Koniecznie trzeba też kierować się ich zdrowiem. Niektóre psy są bardziej podatne na pewne schorzenia, dlatego istotne jest, aby regularnie odwiedzały weterynarza.

Nowy pupil powinien być towarzyski i chętny do interakcji, co może pomóc w łagodzeniu uczucia samotności. Dobrze byłoby też, gdyby pies dla seniora był zdolny do łatwego przyswajania poleceń. Ułatwi to wspólne życie z właścicielem, zwłaszcza gdy trzeba utrzymać konsekwentny trening.

Rasy psów przyjazne osobom starszym

Poza kundelkami istnieje wiele ras, które są polecane jako towarzystwo osób starszych. Pies dla seniora, z którym człowiek tworzy nierozerwalną więź, to:

  • Shih-Tzu,
  • Bolończyk,
  • Maltańczyk,
  • Cavalier King Charles Spaniel,
  • Mops,
  • Pudel,
  • Szpic miniaturowy,
  • Cocker Spaniel,
  • Yorkshire Terrier.

Te rasy charakteryzują się łagodnym usposobieniem, niewielkimi rozmiarami i często są bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Dzięki łatwej pielęgnacji i umiarkowanym poziomom aktywności, sprawiają, że życie seniorów staje się pełniejsze. Ich obecność może być nie tylko towarzyska, ale także terapeutyczna, wspomagając dobre samopoczucie i aktywność fizyczną. Pamiętajmy jednak, że każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby, więc zawsze warto dostosować opiekę do konkretnego zwierzaka.

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. seniorznaczyszacunek.pl, psiaki.fandom.com, psie-akcesoria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *