Mało znane miejsca na Mazowszu. Raj dla oka i duszy

Mazowsze – bogaty w historyczne dziedzictwo i malownicze krajobrazy region. Przyciąga turystów nie tylko popularnymi miejscami, ale również ukrytymi skarbami. Choć wiele osób koncentruje się na głównych atrakcjach, mało znane miejsca na Mazowszu mogą skrywać autentyczny urok tego regionu.

Ukryte wśród pól i lasów, nieodkryte perły oferują spokój, tradycję i smak lokalnej kultury, umożliwiając turystom niezapomniane doświadczenia, których nie znajdą w popularnych przewodnikach. Przygoda z Mazowszem to nie tylko wizyta, to podróż przez jego ukryte zakątki, pełne niepowtarzalnych historii i niezwykłych odkryć.

Ogród rzeźb Juana Soriano

Poszukiwaczy wrażeń może zainteresować jedna z piękniejszych atrakcji regionu. Mimo, iż nie cieszy się sławą tak wielką jak chociażby warszawskie drapacze chmur, z pewnością budzi podziw. Ogród rzeźb Juana Soriano, położony w Owczarni nieopodal stolicy, z pewnością zasługuje na miano najromantyczniejszego miejsca na Mazowszu. Aby przybliżyć historię ogrodu, cofniemy się do roku 1920.

18 sierpnia w Guadalajarze – mieście w zachodnim Meksyku, stolicy stanu Jalisco, urodził się Juan Soriano. To jeden z najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy, a także płodny artysta XX wieku. Jego prace można było oglądać praktycznie na całym świecie, ponieważ wystawiały je największe muzea od Ameryki po Azję.

Niedługo przed śmiercią Juan zakochał się w Willi Kazimierówka w Owczarni. Jego przyjaciel i jednocześnie partner – Marek Keller – postanowił upamiętnić dzieła artysty. Wykupił zatem posiadłość wraz z otoczeniem, a następnie zamienił ją w miejsce pamięci twórczości Soriana.

Dwór uległ zniszczeniom podczas pierwszej wojny światowej, ale na szczęście teren Ogrodu Rzeźb Juana Soriano wraz z częścią budynków zostały uratowane. Obecnie w parku można podziwiać wiele ciekawych zaułków. To połączenie przyrody i sztuki z pewnością zasługuje na uwagę.

Ogród dla wielu jest symbolem pięknej homoseksualnej, wielkiej miłości, której nie strawił czas, ani nie przerwała śmierć Juana w 2006 roku. Chociaż artysta nie dożył jego otwarcia, obiekt w pełni oddaje charakter jego twórczości. Takich historii jest o wiele więcej. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

Cenne przyrodniczo miejsca na Mazowszu

Mazowsze zachwyca nie tylko architekturą, ale także naturą. Choć jest to jeden z najbardziej zurbanizowanych obszarów Polski, nie brakuje tu zielonych lasów czy dzikich, kwitnących wielobarwnymi kwiatami łąk. Poniżej przedstawiamy warte odwiedzenia, tętniące życiem przyrodniczym, miejsca na Mazowszu.

Rezerwat Stawy Raszyńskie

Mniej więcej 15 km od centrum Warszawy, w Falentach, znajduje się urokliwy, inspirowany klimatem mazurskich jezior Rezerwat Przyrody Stawy Raszyńskie. To idealne miejsce na jednodniowy wypad w celach wypoczynkowych. Przyroda prezentuje tu swoje różne oblicza o każdej porze roku, tworząc malownicze krajobrazy.

\"\"

Na terenie rezerwatu znajduje się wczesnobarokowy pałac, wzniesiony około 1620 roku przez Zygmunta Opackiego. Posiadłość wielokrotnie zmieniała właściciela i była modernizowana. Największym magnesem przyciągającym turystów do tego obszaru są zdecydowanie malownicze stawy. Otoczone wysokimi drzewami, bujnymi krzewami i trzciną, tworzą niezwykłą atmosferę, przypominającą spokojne mazurskie jeziora. Pomimo bliskości ruchliwej Alei Krakowskiej, teren rezerwatu zapewnia spokój i odseparowanie od miejskiego zgiełku. Jeśli zatem szukasz miejsca na Mazowszu na relaksujący spacer, Stawy Raszyńskie będą strzałem w dziesiątkę.

Park \”Dolina Wkry\” w Pomiechówku

Park “Dolina Wkry”, finansowany ze środków Unii Europejskiej, znajduje się na obszarze zalewowym. Wyróżniają go obiekty o charakterze demontowalnym lub opartym na palach. Obszar ten nie jest ogrodzony, ponieważ ma zapewniać turystom swobodny dostęp. Wstęp jest bezpłatny, natomiast za korzystanie z głównych atrakcji, takich jak trasa po wiszących kładkach, wieża widokowa, park linowy i duży plac zabaw, pobierane są opłaty.

\"\"

Dodatkowo dostępne są ścieżki przyrodnicze z atrakcyjnymi stacjami, rzeźbami zwierząt, plażą, kładką i miejscami piknikowymi. Część płatna jest aktywna jedynie w weekendy, co sprawia, że park oferuje różnorodne możliwości rekreacji i kontaktu z przyrodą.

Miejsca na Mazowszu dla dzieci i dorosłych

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na Mazowszu, Farma Iluzji w Mościskach jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania tego regionu. Usytuowany pośród gęstego lasu na urokliwym, różnorodnym terenie park, zachwyca nie tylko pięknem przyrody, ale także bogatą ofertą atrakcji dla całej rodziny. Jego wszechstronność sprawia, że stanowi doskonałe miejsce zabawy zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Znajdziesz tu mnóstwo atrakcji, a ich różnorodność sprawia, że nawet cały dzień może okazać się zbyt krótki, by zobaczyć wszystko.

\"\"

Na odwiedzających czekają:

  • Latająca Chata Tajemnic
  • Tunel zapomnienia
  • Labirynt Luster
  • Pokój Amesa
  • Pałac Cieni
  • Kopalnia Złota.

Farma Iluzji stanowi doskonałe miejsce do całodniowego relaksu w otoczeniu przyrody, gdzie rozrywka, nauka, magia oraz odprężenie harmonijnie się łączą. Zarówno dorośli, jak i dzieci opuszczają to miejsce z magicznymi wspomnieniami.

Mało znane miejsca na Mazowszu przyciągają turystów z całej Polski. Warto o nie zahaczyć, odwiedzając region.

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. Moda na Mazowsze, neverendingtravel.pl, Polska Niezwykła

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *