20 września, 2024
Inne Lifestyle

Homoseksualizm to nie wybryk XXI w.

homoseksualizm kiedyś
\\\"\\\"

Homoseksualizm był z nami od zawsze czy się to komuś podoba, czy nie. Nie należy postrzegać tej orientacji jako wybryk XXI w., skoro pierwsze wzmianki o homoseksualizmie pojawiły się już w starożytnym Egipcie czy Grecji. 

W strarożytej Grecji wokół homoseksualizmu oscyluje wiele mitów. Był on wyraźnie akcentowany także w sztuce tego okresu. Ciekawym zjawiskiem była pederastia – związek dojrzałego mężczyzny z młodzieńcem do 20. roku życia. Tradycyjne małżeństwa miały najczęściej charakter prokreacyjny aniżeli romantyczny.

Homoseksualizm w rodzinach królewskich

Nikogo nie zdziwi to, że mimo prywatnych preferencji w rodzinach królewskich ważniejsza była etykieta i sukcesja. 

W tego typu aranżowanych małżeństwach tkwili między innymi córka Mikołaja I i książę Karol, następca tronu Wirtembergii. Ten ostatni jednemu ze swoich kochanków nadał nawet tytuł szlachecki. 

Księżniczkę Marię Luizę spotkał podobny los w małzeństwie z księciem Aribertem z niemieckiego księstwa Anhaltu. 

Z kolei wielki książę Konstanty w swoich zapiskach  pozostawiał wymowne komentarze – „Jestem zafascynowany męskością i kocham męską urodę”, a „miłość do kobiet napawa mnie odrazą”.

Historycy wykazują także dowody na homoseksualność kobiet z rodzin królewskich – królowa Anne Stuart miała prowadzić intymne korespondencje z lady Sarah Churchill oraz Anne Hil. 

Ostatnio świat obiegła wiadomość, iż Katarzyna Amalia będąca córka holenderskiej pary królewskiej, otrzymała zezwolenie na poślubienie osoby tej samej płci. Co ważne, wciąż zostanie utrzymane jej uprawnienie do zasiadania na tronie. 

Słynni homoseksualiści 

Wiele źródeł wskazuje na to, że wybitny rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski był homoseksualistą. Rosyjskie władze często tuszowały te doniesienia. Miał mieć romans ze skrzypkiem oraz arystokratą. 

Ciekawą postacią kojarzoną z tą orientacją był Freddie Mercury. Choć był homoseksualistą twierdził, że miłością jego życia była kobieta – Mary Austin. 

Także biografistka Andersena nie ma wątpliwości co do orientacji seksualnej baśniopisarza.

Współcześnie homoseksualizm na arenie międzynarodowej nie wzbudza już takiej sensacji. Gabriel Attal to nie tylko najmłodszy premier w historii Francji. 34-latek otwarcie i głośno mówi o swojej orientacji seksualnej, jest bowiem homoseksualistą. 

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *