Hokej: Izrael usunięty z udziału w Mistrzostwach Świata 

hokej

Izrael został wykluczony z uczestnictwa w Mistrzostwach Świata. Sprawa dotyczy wszystkich drużyn narodowych z tego kraju. Argumentem o podjęciu takiej decyzji podanym przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie (IIHF) jest obowiązek zachowania ostrożności. 

\"hokej\"

Brutalny konflikt palestyńsko-izraelski w Strefie Gazy trwa już ponad trzy miesiące, a jego ofiarą padły dziesiątki tysięcy ludzi. Dotychczas świat sportu nie podjął wielu kluczowych decyzji, ale wkrótce się to zmieni. Pokazuje to stanowisko Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Hokeistów czeka więc dłuższa przerwa od gry.

Zdecydowana decyzja IIHF w sprawie Izraela 

Wszystkie reprezentacje Izraela nie mogą uczestniczyć w Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie. Tak brzmi aktualna decyzja związku. Celem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) jest obowiązek zachowania ostrożności. Co ważniejsze, zatwierdzona decyzja obowiązuje do odwołania. Nie ma wątpliwości, że postanowienie podyktowane jest trwającym konfliktem pomiędzy Izraelem a Palestyną. 

Wyłączenie będzie obowiązywać do czasu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa i stanu wszystkich uczestników, w tym członków Izraela. W oświadczeniu nie podano, aby jakiekolwiek inne kraje sprzeciwiały się grze przeciwko Izraelowi. Co więcej, nie było też informacji o wojnie pomiędzy Izraelem a islamistycznym Hamasem w Strefie Gazy. 

Izrael nie zagra w najbliższych meczach 

Męska drużyna Izraela w hokeju na lodzie pod koniec kwietnia w Belgradzie miała zagrać w Mistrzostwach Świata. Zespół sklasyfikowany na 33. pozycji w rankingu IIHF, czekała rywalizacja w Dywizji IIA z Serbią, Australią, Chorwacją, Islandią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Wskutek zaistniałej sytuacji wiemy już, że to nie nastąpi.

W podobny sposób ukarano żeńską ekipę tego kraju. W sztabie trwały już pierwsze przygotowania. Zawodniczki Borisa Kotlera miały bowiem zaplanowane mecze w ramach Dywizji IIIB. Spotkania ustalone na końcówkę marca z Estonią, Tajlandią, Singapurem oraz Bośnią i Hercegowiną również się nie odbędą.

Izrael już zapowiedział złożenie odwołania od tej decyzji do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie. W sprawie wypowiedziała się przewodnicząca Izraelskiego Komitetu Olimpijskiego Yael Arad. Według niej stanowisko Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie przejawia się dyskryminacją, pod przykrywką troski o bezpieczeństwo sportowców dodając, że jest to niebezpieczna decyzja, która może stworzyć precedens.

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *