19 września, 2024
Inne Lifestyle

Pocałunek pod jemiołą – krótka historia i pochodzenie tradycji

pocałunek pod jemiołą
\\\"\\\"

Pocałunek pod jemiołą jest jednym z najpopularniejszych zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia.

Jemioła bowiem stanowi przede wszystkim symbol miłości. Tradycja ma swój początek w mitologii. W wielu domach żywa jest do dziś.

Krótka historia

Historia tej tradycji sięga nawet czasów mitologicznych dokładnie jest związana z mitologią nordycką. Legenda głosi, że Baldur – bóg światła i dobra został zamordowany strzałą wykonaną właśnie z jemioły. Od tamtego czasu matka Baldura, bogini Frigg, obdarowywała całusem każdego, kto znalazł się pod zawieszoną na suficie rośliną. Natomiast w średniowieczu wierzono, że jemioła stanowi schronienie przed złymi duchami, a ponadto przynosi szczęście.

Na dobre jemioła trafiła do naszych domów w XVII w. Tradycja wieszania jemioły została zapoczątkowana w Anglii. Zaczerpnięto ją z kultury celtyckiej. Celtowie wierzyli, że magiczna moc jemioły może ochronić ich przed złymi duchami. Zwyczaj pocałunków pod jemiołą również wywodzi się z XVII-wiecznej Anglii. W kulturze wiktoriańskiej zwyczaj ten był sposobem na okazywanie uczucia drugiej osobie. Natomiast w XIX wieku uważano, że pocałunek pod jemiołą jest zwiastunem szybkiego ślubu.

Obecnie tradycja wymiany pocałunków pod jemiołą cieszy się bardzo dużą popularnością. Szczególnie znana i pielęgnowana jest w krajach anglosaskich. Również w Polsce w niektórych domach można zobaczyć wiszącą gałązkę jemioły.

Jemioła – co symbolizuje?

Dlaczego w okresie świąt Bożego Narodzenia szukamy jemioły i chcemy, aby znalazła się w naszych domach? Wynika to ze znaczenia nadanego tej roślinie. W kulturze Celtów jemioła była symbolem płodności. Jej magiczna moc pozwalała również ochronić dom przed demonami. Jako wiecznie zielonej roślinie przypisuje się jej również symbol życia. Jednak co najważniejsze jest to także symbol nieustającej miłości. W niektórych kulturach wierzono, że jemioła ma właściwości uzdrawiające.

Pocałunki pod jemiołą

Jedną z tradycji świąt Bożego Narodzenia jest strojenie naszych domów gałązką jemioły. Umieszcza się ją najczęściej nad wigilijnym stołem. Można ją zawiesić również nad drzwiami frontowymi lub kuchnią. Wierzymy, że wymiana pocałunków pod gałązką jemioły przyniesie nam w nadchodzącym roku powodzenie i szczęście w miłości. Aby zaklęcie działało ususzoną gałązkę należy przechowywać przez cały rok.

Autor: Anna Marciszewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *