Międzynarodowy Dzień Strażaka jest kolejnym wyjątkowym świętem. To doskonała okazja do podziękowania tym, którzy niejednokrotnie przyczynili się do uratowania naszego zdrowia, a nawet życia.
Międzynarodowy Dzień Strażaka został uchwalony w 2002 roku. Święto to od wielu lat obchodzone jest w dniu imienin patrona strażaków, św. Floriana. W Europie uznawany jest za świętego chroniącego m.in. od pożarów, trzęsień ziemi, czy sztormów.
Krótka historia
W Polsce zaczęto wierzyć w jego moc po wybuchu pożaru na Kleparzu w Krakowie. Wtedy to ogniem zajęła się cała dzielnica. Ocalał jedynie kościół pw. Św. Floriana, gdzie znajdowały się jego relikwie.
Legenda głosi, że św. Florian żył na przełomie III i IV w. n.e. Był dowódcą wojsk rzymskich. Z powodu wyznawanej przez siebie wiary chrześcijańskiej został chwytany i zmuszony do oddania hołdu rzymskim bogom.
Za wygłoszenie sprzeciwu skazano go na tortury. Był biczowany i szarpany ostrymi hakami. W końcu jego ciało zostało wrzucone do rzeki, a gdy okazało się, że nadal wypływa ono na powierzchnię, obciążono je kamieniami.
Św. Florian ukazywany jest z atrybutami, do których należą:
- płonący kościół
- strój
- hełm rzymskiego legionisty
- chorągiew oraz palma symbolizująca śmierć męczeńskiej.
Międzynarodowy Dzień Strażaka
Międzynarodowy Dzień Strażaka to doskonała okazja do podziękowania im, bowiem to właśnie oni niejednokrotnie ratują nam życie narażając przy tym siebie. W tym dniu warto przypomnieć także zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem oraz czego nie należy robić. Przykładem niebezpiecznego zachowania jest częste spalanie suchych traw na łąkach prowadzące m.in. do wyjaławiania ziemi, a także przerwania naturalnego rozkładu resztek organicznych.
Statystyki Komendy Głównej Straży Pożarnej pokazują, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku miało miejsce ponad 20 tys. pożarów traw. Pożar powoduje także wyginięcie wielu gatunków zwierząt takich jak:
- norniki
- krety
- ślimaki
- żaby
- jaszczurki
- jeże
- mrówki, czy nawet żuki.
Jednak nie tylko zwierzęta cierpią w wyniku tych niebezpiecznych zdarzeń. Nierzadko śmierć ponoszą nawet ludzie. Co roku dochodzi do kilkunastu pożarów, w wyniku których nawet kilkanaście osób ginie lub zostaje poparzonych.
Anna Marciszewicz
Fot: Canva